Jan Paweł II odnowił na dalszych pięć lat mandat metropolity poznańskiego abp.
Stanisława Gądeckiego jako konsultora Komisji ds. Stosunków Religijnych z
Judaizmem. Na czele Komisji, działającej w ramach Papieskiej Rady Popierania
Jedności Chrześcijan, stoi z urzędu każdorazowy jej przewodniczący, obecnie
jest nim niemiecki kardynał kurialny Walter Kasper. (foto)
W skład tego gremium wchodzi kilkunastu katolickich znawców religii żydowskiej z całego świata: biskupi, księża i świeccy.
W ramach Konferencji Episkopatu Polski 53-letni obecnie abp Gądecki przewodniczy Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego i działającemu w jej łonie Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem. W Komisji watykańskiej zasiada od 1995 roku, bierze udział w konferencjach dotyczących stosunków z Żydami oraz w spotkaniach, sesjach i sympozjach poświęconych tej tematyce w kraju i zagranicą.
Komisję ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem powołał do życia 22 października 1974 Paweł VI w celu popierania i zachęcania do nawiązywania w ramach Kościoła katolickiego kontaktów religijnych z wyznawcami tej religii, z możliwością ewentualnej współpracy w tej dziedzinie także z chrześcijanami innych nurtów. Bodźcem zarówno do jej utworzenia, jak i do rozwijania związków z judaizmem była soborowa deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate" (z 28 X 1965), która najwięcej miejsca poświęca właśnie stosunkom z tą religią.
Dla podkreślenia szczególnego charakteru więzi historycznych, biblijnych i innych, łączących chrześcijaństwo i judaizm, Papież umieścił nowy organ nie w ramach utworzonego wówczas Sekretariatu dla Niechrześcijan (obecnie Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego), ale w łonie Sekretariatu Jedności Chrześcijan (od 28 VI 1988 jest to Papieska Rada Popierania Jedności Chrześcijan) i postanowił, że przewodniczący tej dykasterii będzie z urzędu kierował Komisją.
«« | « |
1
| » | »»