Biskup polowy Wojska Polskiego, 59-letni Sławoj Leszek Głódź został dziś
mianowany arcybiskupem "ad personam". (foto)
Od 14 lat, czyli od przywrócenia w Polsce ordynariatu polowego, jest biskupem polowym Wojska Polskiego.
- Odbieram tę nominację jako uznanie Papieża dla pracy duszpasterskiej całego Ordynariatu - powiedział KAI bp Gódź, generał dywizji WP. Hasłem jego biskupiej posługi są słowa: "Milito pro Christo" (Walczę dla Chrystusa).
Bp Głódź przypomniał, że jego poprzednik biskup polowy Józef Gawlina także obdarzony został tytułem arcybiskupa "ad personam", a więc tytułem, który nie wiąże się z jurysdykcją nad konkretnym terytorium, lecz jurysdykcją personalną, czyli - w tym wypadku - wojskiem. - Jestem bardzo wdzięczny Ojcu Świętemu. Ta nominacja to zachęta i uznanie, które oznaczać będą mobilizację do dalszej pracy - powiedział KAI biskup polowy.
Na forum Konferencji Episkopatu Polski bp Głódź jest członkiem Rady Stałej KEP. Stoi również na czele Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a także Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Jest również delegatem Konferencji Episkopatu Polski do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem.
W Stolicy Apostolskiej bp Głódź jest od 1994 r. konsultorem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, a w 1998 r. został członkiem Centralnego Biura do spraw koordynacji duszpasterskiej ordynariatów polowych w Kongregacji ds. Biskupów. Biuro to, oprócz koordynowania pracy ordynariatów polowych na całym świecie, zajmuje się również rozpatrywaniem próśb o tworzenie nowych tego typu kościelnych jednostek organizacyjnych.
Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 r. w Bobrówce w archidiecezji białostockiej. W 1964 r. rozpoczął studia w białostockim Seminarium Duchownym, skąd w trzecim roku nauki powołano go na dwa lata do wojska. Służbę wojskową odbył w jednej z utworzonych wówczas kompanii kleryckich - 32. Budziszyńskim Pułku Zmechanizowanym w Kołobrzegu oraz Mazurskiej Brygadzie Saperów w Szczecinie-Podjuchach.
Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 r. z rąk bp. Henryka Gulbinowicza, potem pracował duszpastersko w Szudziałowie na Białostocczyźnie i wśród Polonii w Paryżu, gdzie studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego tamtejszego Instytutu Katolickiego. Przez dwa lata kontynuował studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, po czym wyjechał do Rzymu, gdzie doktoryzował się w Papieskim Instytucie Wschodnim w zakresie wschodniego prawa kanonicznego. W 1980 r. był pracownikiem nadzwyczajnego Synodu Biskupów w Rzymie, potem pracował w Kurii Arcybiskupiej i Sądzie Arcybiskupim w Białymstoku, był też dyrektorem studium katechetycznego i kapelanem "Solidarności" regionu Białystok.
W 1981 r. rozpoczął pracę w Watykanie, w Kongregacji Kościołów Wschodnich, gdzie kierował sekcją Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcją Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego. W 1984 r. otrzymał godność prałata. Pełnił też posługę duszpasterską w obozie dla emigrantów z Polski w Pavonie i współpracował z Sekcją Polską Radia Watykańskiego.
Po przywróceniu 21 stycznia 1991 r. ordynariatu polowego w Polsce, ks. prałat Głodź został mianowany przez Ojca Świętego biskupem polowym Wojska Polskiego, z siedzibą tytularną w Bettonie we Włoszech. 23 lutego tegoż roku w bazylice jasnogórskiej przyjął święcenia biskupie z rąk kard. Józefa Glempa, a dzień później odbył z ceremoniałem wojskowym uroczysty ingres do katedry polowej w Warszawie.
W 1991 r. mianowany został generałem brygady, a dwa lata później - generałem dywizji. W 1995 roku odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tegoż orderu.
W 2000 roku został przyjęty do grona Kawalerów Maltańskich w randze kapelana konwentualnego "ad honorem" oraz do grona Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie w randze komandora z gwiazdą. Rok później został mianowany krajowym duszpasterzem kombatantów. Natomiast od marca 2002 roku przewodniczy Zespołowi Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.
- Z szeregowcem rozmawiam jak szeregowiec, z kapitanem jak kapitan, z generałem jak generał - zwierzył się kiedyś bp Głódź dziennikarzom, mówiąc o swojej posłudze.
Biskup polowy spotyka się z zarówno z żołnierzami jak też ich dowódcami, patronuje także harcerzom, kombatantom i honorowym krwiodawcom. Nie tak dawno, w czerwcu br. udzielił bierzmowania 25 skazanym i tymczasowo aresztowanym w Areszcie Śledczym na warszawskim Służewcu.
Jako biskup polowy przewodniczył też w katedrze uroczystościom pogrzebowym m.in. płk. Ryszarda Kuklińskiego, żołnierzy poległych w Iraku oraz obrońców Warszawy z II wojny światowej - m.in. gen Waleriana Czumy. Na Monte Cassino przewodniczył uroczystościom w 60. rocznicę bitwy.
«« | « |
1
| » | »»