Najnowszy „Gość Niedzielny” zamieszcza fragment wydanej niedawno książki Paula Badde pt. „Twarzą w twarz”.
Na podstawie Ewangelii wg. Św. Jana wyciąga nowe wnioski z tego co stało się dwa tysiące lat temu. „Dlaczego Piotr i Jan po wizycie w grobie w niedzielny poranek nie krzyczeli jak Maria Magdalena: „Zabrano Pana!”? Zdaniem autora wytłumaczenie może być tylko jedno – „w grobie z wizerunku odbitego na delikatnym płótnie na Piotra i Jana spoglądały oczy ich Mistrza”. Jego zdaniem chodzi o Całun Turyński i Chustę z Manopello.
Poza tym w numerze:
Sto procent obecności [Marcin Jakimowicz]
Gość Niedzielny publikuje rozmowę z sercaninem, ks. Michałem Olszewskim, rekolekcjonistą, redaktorem naczelnym portalu Profeto.pl. W rozmowie z Marcinem Jakimowiczem ks. Michał stara się wyjaśnić, że wierzący za bardzo przyzwyczaili się do Jezusa, że wydaje się im, że coś o nim wiadomo, a wypowiadając „Bądź wola Twoja” boją się, że dają zgodę na jakieś zawirowania. „Mówi się, że Europa traci wiarę. A ja Myślę że ona w tego Boga wierzy, ale panicznie się Go boi. Boi się, że przyjdzie i skasuje te wszystkie zdobycze cywilizacji” – mówi ks. Michał.
Papież z pierwszej linii [rozmowa z abp. Józefem Michalikiem]
- Kardynał jezuita, przyjmując imię św. Franciszka, nie tylko pozyskuje czcicieli świętego z Asyżu, ale pokazuje uniwersalny wymiar Kościoła. Św. Franciszek to duch ubóstwa, zaufania, wyrzeczenia, ale także miłości do Kościoła – zwraca uwagę abp. Michalik. W rozmowie z Bogumiłem Łozińskim mówi o oczekiwaniach związanych z nowym papieżem, specyfice Kościoła w Ameryce Południowej oraz o cnocie ubóstwa. Tłumaczy także czym różni się pomoc Kościoła potrzebującym od pracy świeckich organizacji charytatywnych.
Jak On patrzył! [Marcin Jakimowicz]
Tylko Pan Bóg mógł sprawić, że stary człowiek rodzi się na nowo! – dzieli się Pietro Sarubbi. Zagrał rolę Barabasza w filmie „Pasja” Mela Gibsona. Mel Gibson proponował mu tę rolę dwukrotnie. Za każdym razem odmawiał, uważając, że to za mała rola dla aktora z jego pozycją i dorobkiem. W końcu ustąpił i tak zaczęła się jego wielka przemiana. Na planie filmowym zakochał się w Jezusie od pierwszego wejrzenia. Ma do opowiedzenia przejmującą historię i dzięki temu, że nie zatrzymuje jej tylko dla siebie, Bóg zbiera stokrotny plon.
Odkrycia młodych [Tomasz Rożek]
Urządzenie, które sprawdza poziom promieniowania, można kupić tylko w specjalistycznych sklepach. Ale dwóch uczniów skonstruowało takie z aparatu w telefonie komórkowym. Uczeń z Wrocławia odkrył nowy gatunek motyla, a chłopak z Wałbrzycha w prosty sposób rozwiązał starą zagadkę, jak daleko od ula odlatują pszczoły. Właśnie zakończył się Festiwal Młodych Badaczy. Odkrycia, organizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci i Centrum Nauki Kopernik. Wśród 20 prezentowanych na nim prac wybrano trzy. Ich autorzy we wrześniu pojadą do Pragi. Tomasz Rożek pisze o projektach młodych ludzi, którzy będą reprezentować Polskę na Konkursie Prac Młodych Naukowców UE.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.