Najnowszy „Gość Niedzielny” zamieszcza fragment wydanej niedawno książki Paula Badde pt. „Twarzą w twarz”.
Na podstawie Ewangelii wg. Św. Jana wyciąga nowe wnioski z tego co stało się dwa tysiące lat temu. „Dlaczego Piotr i Jan po wizycie w grobie w niedzielny poranek nie krzyczeli jak Maria Magdalena: „Zabrano Pana!”? Zdaniem autora wytłumaczenie może być tylko jedno – „w grobie z wizerunku odbitego na delikatnym płótnie na Piotra i Jana spoglądały oczy ich Mistrza”. Jego zdaniem chodzi o Całun Turyński i Chustę z Manopello.
Poza tym w numerze:
Sto procent obecności [Marcin Jakimowicz]
Gość Niedzielny publikuje rozmowę z sercaninem, ks. Michałem Olszewskim, rekolekcjonistą, redaktorem naczelnym portalu Profeto.pl. W rozmowie z Marcinem Jakimowiczem ks. Michał stara się wyjaśnić, że wierzący za bardzo przyzwyczaili się do Jezusa, że wydaje się im, że coś o nim wiadomo, a wypowiadając „Bądź wola Twoja” boją się, że dają zgodę na jakieś zawirowania. „Mówi się, że Europa traci wiarę. A ja Myślę że ona w tego Boga wierzy, ale panicznie się Go boi. Boi się, że przyjdzie i skasuje te wszystkie zdobycze cywilizacji” – mówi ks. Michał.
Papież z pierwszej linii [rozmowa z abp. Józefem Michalikiem]
- Kardynał jezuita, przyjmując imię św. Franciszka, nie tylko pozyskuje czcicieli świętego z Asyżu, ale pokazuje uniwersalny wymiar Kościoła. Św. Franciszek to duch ubóstwa, zaufania, wyrzeczenia, ale także miłości do Kościoła – zwraca uwagę abp. Michalik. W rozmowie z Bogumiłem Łozińskim mówi o oczekiwaniach związanych z nowym papieżem, specyfice Kościoła w Ameryce Południowej oraz o cnocie ubóstwa. Tłumaczy także czym różni się pomoc Kościoła potrzebującym od pracy świeckich organizacji charytatywnych.
Jak On patrzył! [Marcin Jakimowicz]
Tylko Pan Bóg mógł sprawić, że stary człowiek rodzi się na nowo! – dzieli się Pietro Sarubbi. Zagrał rolę Barabasza w filmie „Pasja” Mela Gibsona. Mel Gibson proponował mu tę rolę dwukrotnie. Za każdym razem odmawiał, uważając, że to za mała rola dla aktora z jego pozycją i dorobkiem. W końcu ustąpił i tak zaczęła się jego wielka przemiana. Na planie filmowym zakochał się w Jezusie od pierwszego wejrzenia. Ma do opowiedzenia przejmującą historię i dzięki temu, że nie zatrzymuje jej tylko dla siebie, Bóg zbiera stokrotny plon.
Odkrycia młodych [Tomasz Rożek]
Urządzenie, które sprawdza poziom promieniowania, można kupić tylko w specjalistycznych sklepach. Ale dwóch uczniów skonstruowało takie z aparatu w telefonie komórkowym. Uczeń z Wrocławia odkrył nowy gatunek motyla, a chłopak z Wałbrzycha w prosty sposób rozwiązał starą zagadkę, jak daleko od ula odlatują pszczoły. Właśnie zakończył się Festiwal Młodych Badaczy. Odkrycia, organizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci i Centrum Nauki Kopernik. Wśród 20 prezentowanych na nim prac wybrano trzy. Ich autorzy we wrześniu pojadą do Pragi. Tomasz Rożek pisze o projektach młodych ludzi, którzy będą reprezentować Polskę na Konkursie Prac Młodych Naukowców UE.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.