Ok. 200 dzieci spędziło noc w bibliotece

Noc w bibliotece z bajkami Hansa Christiana Andersena spędziło z piątku na sobotę ok. 200 dzieci w Dąbrowie Górniczej (Śląskie). Obowiązywały przebrania "szalonych naukowców"; były pokazy, eksperymenty i wykłady o planetach i kometach.

Impreza odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Jej głównym celem jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w najmłodszych potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania. "Pomysł na całonocną biblioteczną imprezę narodził się w Czechach w 2000 roku" - powiedziała PAP w sobotę Edyta Piekoszewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

Biblioteka włączyła się do międzynarodowej akcji już po raz jedenasty. Tym razem noc została zorganizowana pod hasłem "Naukowa noc z Andersenem ".

W Bibliotece Publicznej oraz jej trzech filiach bawiło się łącznie ok. 200 dzieci w wieku od 7 do 10 lat. "Dzieci pojawiły się w strojach szalonych, młodych naukowców - w fartuchach, z poczochranymi fryzurami i akcesoriami takimi jak na przykład menzurka" - dodała Piekoszewska.

W programie nocy było sporo atrakcji. Odbyło się m.in. Naukowe Show z udziałem specjalisty od naukowych sztuczek i dobrej zabawy; mali odkrywcy próbowali także wyjaśnić mechanizm działania baśniowych przedmiotów - latającego dywanu, lampy Alladyna czy siedmiomilowych butów; wzięli także udział w "kosmicznym wykładzie" o gwiazdach, planetach, galaktykach, meteorach i kometach. W roli wykładowcy wystąpił autor książek dla dzieci i młodzieży Marcin Pałasz, którego młodzieńcze pasje skłoniły do studiowania astronomii.

Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszą kartkę urodzinową dla pana Andersena, która tradycyjnie była biletem wstępu na imprezę.

Dzieci wzięły także udział w warsztatach edukacyjnych, dzięki którym mogły sprawdzić naukową teorię w praktyce - przeprowadzając samodzielnie różnego rodzaju eksperymenty. Przygotowano dla nich m.in. Laboratorium Słowa, Ruchu i Koloru. Dopełnieniem zabawy były liczne konkursy z nagrodami, gry planszowe, kalambury i zabawy ruchowe.

Tradycyjnie wszyscy goście imprezy mogli również liczyć na wielki tort urodzinowy. W trakcie imprezy wszystkie dzieci miały zapewniony ciepły posiłek, napoje i słodycze, a po nocy spędzonej pomiędzy bibliotecznymi regałami także pożywne śniadanie. "Było tyle zabawy i emocji, że ciężko było dzieci wygonić do spania. Położyły się do swoich śpiworów ok. drugiej a niektóre wstały już po szóstej" - powiedziała Piekoszewska.

"Noc z Andersenem" to przedsięwzięcie organizowane z okazji Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin słynnego duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, który przyszedł na świat 2 kwietnia 1805 roku w Odense. Pomysłodawcami tej międzynarodowej akcji są Czesi. Obecnie biorą w niej udział biblioteki niemal z całej Europy m.in. Polski, Słowacji, Moraw, Węgier oraz Austrii.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIECI, KULTURA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
31°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
wiecej »