Nowa ustawa aborcyjna w Hiszpanii

„Życie jest niezbywalnym prawem, a nie łaskawą koncesją” – powiedział hiszpański minister sprawiedliwości. Zapateryści grożą, że zażądają zerwania konkordatu

„Ochrona życia i konstytucyjność leżą u podstaw nowej ustawy o aborcji, która zostanie przyjęta jeszcze pod koniec czerwca” – zapowiada hiszpański rząd. Tym samym zostałaby zniesiona polemiczna ustawa uchwalona za rządów premiera Zapatero. „Jeśli tak się stanie, to zażądamy zerwania konkordatu ze Stolicą Apostolską” – grożą socjaliści.

„Życie jest niezbywalnym prawem, a nie łaskawą koncesją” – powiedział hiszpański minister sprawiedliwości Alberto Ruiz Gallardón, który zapowiada rychłą reformę obowiązującej obecnie ustawy, przyjętej przez premiera Zapatero. Reforma dostosuje się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji z 1985 r., od którego jednostronnie odstąpili socjaliści w poprzedniej kadencji. „Mające się urodzić dziecko jest prawnie chronionym dobrem, które ma znaczenie w ludzkim życiu od samego momentu jego poczęcia, aczkolwiek ta ochrona nie jest absolutna” – stwierdził Ruiz Gallardón. Minister sprawiedliwości zapowiada, że aborcja będzie dozwolona wówczas, kiedy prawo matki „znajdzie się w konflikcie” z prawami nienarodzonego dziecka. Jednak nie wystarczy już tylko sama deklaracja kobiety, że ciąża jest dla niej zagrożeniem fizycznym lub psychicznym. Potrzebna będzie opinia lekarzy. Reforma przewiduje m. in., że nie będą mogły dokonać aborcji nastolatki bez zgody rodziców, zostanie sprecyzowana klauzula sumienia dla lekarzy i personelu medycznego, deformacja płodu nie będzie powodem do jego usunięcia. „Jedno życie nie jest mniej wartościowe od innego, zwłaszcza jeśli miałoby to być konsekwencją upośledzenia” – podkreślił minister sprawiedliwości.

Zapowiedź reformy ustawy o aborcji podziałała na socjalistów jak przysłowiowa płachta na byka. Twierdzą oni, że „będzie to ograniczenie wolności kobiet”. Socjaliści oskarżają rząd o uległość wobec biskupów i zapowiadają złożenie wniosku o zerwanie konkordatu ze Stolicą Apostolską.

Reforma ustawy o aborcji ma jej przywrócić konstytucyjność i jest zobowiązaniem przedwyborczym – odpowiada rządząca Partia Ludowa. Ponadto ustawy uchwala parlament, a nie biskupi. Konkordat, przyjęty w 1979 r., „funkcjonował w miarę dobrze”. Żądanie socjalistów, aby go wypowiedzieć, nie jest niczym nowym, „jednak zawsze domagają się oni tego będąc w opozycji, a nigdy tego nie zrobią, kiedy rządzą” – podkreślił Alfonso Alonso, rzecznik Partii Ludowej w parlamencie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Aborcja w Hiszpanii
  17.04.2013 19:28
  Do 1985 roku w Hiszpanii obowiązywał całkowity zakaz aborcji. W tym właśnie roku wprowadzono jej niekaralność w trzech przypadkach:

  - gdy ciąża zagraża życiu bądź zdrowiu zarówno fizycznemu jak i psychicznemu matki, co stwierdza lekarz-specjalista inny niż przeprowadzający zabieg
  - gdy powstała w wyniku gwałtu, który został uprzednio zgłoszony organom ścigania
  - gdy dziecko poczęte jest ciężko upośledzone i fakt ten został potwierdzony przez dwóch lekarzy innych niż przeprowadzający zabieg.
  Przerwanie ciąży może być dokonane jedynie w szpitalu publicznym lub prywatnym posiadającym specjalną akredytację władz. Ponad 90% aborcji ma miejsce w placówkach prywatnych.

  24 lutego 2010 została przyjęta nowa ustawa, która pozwala na przerywanie ciąży na życzenie kobiety, w pierwszych 14 tygodniach. Ustawa ponadto pozwala dokonać aborcji do 22 tygodnia, jeżeli ciąża zagraża życiu matki lub płodu. W myśl ustawy kobieta powyżej 16 roku życia może dokonać zabiegu bez zgody rodziców.

 • pytajnik...
  17.04.2013 19:37
  Jeżeli ustawa będzie uchwalona, o ile będzie dopiero w czerwcu, to tytuł artykułu winien kończyć się znakiem zapytania. To takie dziennikarskie rzemiosło.
 • agvis
  18.04.2013 14:37
  agvis
  Drobny krok, ale cieszy.
 • Nie sprawiedliwe
  14.06.2013 11:58
  Rządnie daje na utrzymanie dzieci. Miliony dzieci w domach dziecka zostają porzucone i niechciane. Matki same dokonują aborcji na własną rękę co kończy się w najgorszych przy padkach śmiercią. O tym ci rządzący nie myślą. Bo nie wiedzą ile kosztuje trzymanie dziecka.Nieszczęśliwe dzieci wychowujące się samotnie porzucone niechciane.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  8°C Niedziela
  dzień
  wiecej »