Wypełnijmy papieski testament. Brońmy rodziny! Brońmy jej katolickiego
charakteru, nienaruszalnych praw do wychowania dzieci i młodzieży w duchu
wiary i przekonań rodziców - wołał metropolita katowicki abp Damian Zimoń do
stu tysięcy mężczyzn i młodzieńców zgromadzonych w Piekarach Śląskich na
dorocznej pielgrzymce.
Rodzina chrześcijańska nadzieją trzeciego tysiąclecia
słowo arcybiskupa Damiana Zimonia podczas 59. pielgrzymki świata pracy - Piekary Śląskie - 29 maja 2005
Bracia i Siostry
Pozdrawiam Wszystkich i mówię: „Szczęść Boże”!
Gromadzimy się na wzgórzu piekarskim w 80. rocznicę koronacji Obrazu Piekarskiego. 80 lat temu została także powołana do istnienia nasza archidiecezja katowicka.
Po powstaniach śląskich i plebiscycie nowe zachodnie granice II Rzeczypospolitej objęły również część Górnego Śląska. W 1925 roku pierwszym biskupem śląskim został syn tej ziemi – biskup August Hlond, późniejszy Prymas Polski. Przez trzy lata zabiegał o koronację Matki Bożej w piekarskim obrazie.
Tak mówił o tych staraniach: „Kiedy w wielkiej, a trudnej chwili dziejowej obejmowałem rządy kościelne na Śląsku, położyłem całą ufność swoją w Matce Bożej Piekarskiej, której się oddałem w opiekę z wszystkimi Wami (…) Poprosiłem Ojca św. o zezwolenie na uroczystą koronację Obrazu Piekarskiego. Papież (Pius XI), który kiedyś sam przed tym obrazem w modlitwie klęczał, łaskawie mą prośbę przyjął i sam złote korony dla Piekar poświęcił”.
Uroczystościom koronacji obrazu piekarskiego, które odbyły się 15 sierpnia 1925 roku, osobną publikację poświęcił błogosławiony ks. Emil Szramek. Jego zdaniem na uroczystości do Piekar przybyło ponad 250 000 wiernych. Była to jedna z największych manifestacji wiary w Polsce w pierwszej połowie XX wieku.
W odezwie przed koronacją ks. August Hlond powiedział, że Piekary to filar, na którym sama Opatrzność oparła wiarę ludu śląskiego. „Piekary to żywa krynica, z której - z woli Bożej - Matka Najświętsza na Śląsk cały strumieniami rozlewa przeróżne łaski ku ukojeniu serc” - mówił. „Piekary to twoja, (ludu śląski) chluba i twój skarb, twoja tradycja serdeczna i twa święta potrzeba”. (...) „Ukoronuj, ludu śląski, swą Matkę i Królowę, aby Jej obraz poprzez dymy fabryczne i życiowe opary odtąd większym blaskiem świecił, boże drogi ci wskazując i kierunki. Szczęśliwy Śląsku! Czcij i kochaj swe Piekary!” - dodał.
80 lat temu, na tym wzgórzu, Kardynał August Hlond poświęcił Śląsk Matce Bożej. „Niechaj ten cudowny obraz (...) towarzyszy Wam w całym życiu – wołał. - Niech jest z Wami przy warsztacie pracy, w hucie, w głębinach kopalń, przy pracy w polu i w biurze. Ażeby utrwalić Was w postanowieniu służenia Maryi i w ogóle idei katolickiej, pragnę poświęcić Was w tej chwili uroczystej Królowej Niebios”.
Dzisiaj, po osiemdziesięciu latach, to poświęcenie Was, Bracia i Siostry, Matce Bożej Piekarskiej uroczyście odnawiam i potwierdzam!
Więcej na następnej stronie
«« | « |
1
|
2
|
3
|
4
|
»
|
»»