Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes przyznano już nagrody specjalne. O jednej z nich decyduje Jury Ekumeniczne, złożone z przedstawicieli Kościoła katolickiego i kościołów protestanckich. Zwraca ono przede wszystkim uwagę na walory artystyczne filmów, wartości ewangeliczne oraz ich wymiar duchowy i ludzki.
Chrześcijańscy jurorzy oceniali zarówno 20 filmów zgłoszonych do konkursu głównego, jak i 18 filmów z konkursu „Un certain regard”. Tematyka filmów była bardzo zróżnicowana, od rodzinnych dramatów, aż po thrillery polityczne. W tym roku po raz pierwszy członkiem Jury Ekumenicznego był Polak, ks. prof. Marek Lis, który mówi o przyznanych 25 maja wieczorem nagrodach.
„Na najważniejszym europejskim festiwalu filmowym w Cannes po raz 40 swoje nagrody przyznało Jury Ekumeniczne złożone z przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji SIGNIS oraz protestanckiego INTERFILM-u.
Nagrodę otrzymał film «Przeszłość» (Le Passé) irańskiego twórcy Asghara Farhaldiego. Może on być odczytany jako ilustracja ewangelicznego zdania „prawda was wyzwoli”. Odważne odkrywanie błędów przeszłości prowadzi tu do pojednania.
Wyróżnienie otrzymał japoński film Kore-eda Hirokazu «Jaki ojciec, taki syn» (Soshite chichi ni naru) przypominający o znaczeniu rodzinnych więzi, oraz «Miele», debiut Valerii Golino podejmujący tematykę wartości życia w kontekście eutanazji.
Budowanie zaufania i pojednanie były też tematem «Nebraski» oraz poruszającej «Imigrantki»” – powiedział ks. Lis.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.