Towarzystwo Naukowe KUL przyznało to wyróżnienie „za całokształt osiągnięć w duchu humanizmu chrześcijańskiego".
Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, otrzymał dziś kard. Zenon Grocholewski. Towarzystwo Naukowe lubelskiej uczelni przyznało to wyróżnienie „za całokształt osiągnięć w duchu humanizmu chrześcijańskiego". Nagroda jest wyrazem uznania dla wybitnej działalności prawniczej, administracyjnej i naukowej prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Kard. Grocholewski jest autorem łącznie ponad tysiąca publikacji, które ukazały się w kilkunastu językach. Ale to również, jak podkreśla prezes Towarzystwa Naukowego KUL ks. prof. Augustyn Eckmann, „Polak, który ma tak wysokie stanowisko, jeden z najbliższych współpracowników kolejnych Papieży. Mówiąc językiem świeckim jest on ministrem edukacji, ministrem szkolnictwa wyższego w całym Kościele. Trzeba, aby teoria szła z praktyką, zwłaszcza, jeśli chodzi o teologię. Nie tyle uczyć się teologii ile uczyć się Chrystusa”.
Laureat swój wykład podczas uroczystości zatytułował „Umiłowanie Boga najwyższą mądrością”: „Zważywszy na to, że po grzechu pierworodnym w każdym z nas jest pewna doza pychy, powinniśmy w tym zakresie wciąż robić gruntowny rachunek sumienia i u stóp Krzyża uczyć się pokory oraz autentycznej miłości. Największym dobrem, jakim można kogoś ubogacić, jest przybliżenie mu Chrystusa. Toteż elementu ewangelizacji nie może zabraknąć w naszej działalności akademickiej, gdy chodzi o służbę bliźniemu”.
Podczas Eucharystii w lubelskiej archikatedrze kard. Grocholewski dał także wyraz radości, że obecny Rok Wiary niesie jubileusze pięćdziesięciolecia jego święceń kapłańskich 26 maja i trzydziestolecia sakry biskupiej 6 stycznia.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.