KUL: nagroda dla kard. Grocholewskiego

Towarzystwo Naukowe KUL przyznało to wyróżnienie „za całokształt osiągnięć w duchu humanizmu chrześcijańskiego".

Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, otrzymał dziś kard. Zenon Grocholewski. Towarzystwo Naukowe lubelskiej uczelni przyznało to wyróżnienie „za całokształt osiągnięć w duchu humanizmu chrześcijańskiego". Nagroda jest wyrazem uznania dla wybitnej działalności prawniczej, administracyjnej i naukowej prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Kard. Grocholewski jest autorem łącznie ponad tysiąca publikacji, które ukazały się w kilkunastu językach. Ale to również, jak podkreśla prezes Towarzystwa Naukowego KUL ks. prof. Augustyn Eckmann, „Polak, który ma tak wysokie stanowisko, jeden z najbliższych współpracowników kolejnych Papieży. Mówiąc językiem świeckim jest on ministrem edukacji, ministrem szkolnictwa wyższego w całym Kościele. Trzeba, aby teoria szła z praktyką, zwłaszcza, jeśli chodzi o teologię. Nie tyle uczyć się teologii ile uczyć się Chrystusa”.

Laureat swój wykład podczas uroczystości zatytułował „Umiłowanie Boga najwyższą mądrością”: „Zważywszy na to, że po grzechu pierworodnym w każdym z nas jest pewna doza pychy, powinniśmy w tym zakresie wciąż robić gruntowny rachunek sumienia i u stóp Krzyża uczyć się pokory oraz autentycznej miłości. Największym dobrem, jakim można kogoś ubogacić, jest przybliżenie mu Chrystusa. Toteż elementu ewangelizacji nie może zabraknąć w naszej działalności akademickiej, gdy chodzi o służbę bliźniemu”.

Podczas Eucharystii w lubelskiej archikatedrze kard. Grocholewski dał także wyraz radości, że obecny Rok Wiary niesie jubileusze pięćdziesięciolecia jego święceń kapłańskich 26 maja i trzydziestolecia sakry biskupiej 6 stycznia.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Środa
dzień
22°C Środa
wieczór
18°C Czwartek
noc
15°C Czwartek
rano
wiecej »