Towarzystwo Naukowe KUL przyznało to wyróżnienie „za całokształt osiągnięć w duchu humanizmu chrześcijańskiego".
Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, otrzymał dziś kard. Zenon Grocholewski. Towarzystwo Naukowe lubelskiej uczelni przyznało to wyróżnienie „za całokształt osiągnięć w duchu humanizmu chrześcijańskiego". Nagroda jest wyrazem uznania dla wybitnej działalności prawniczej, administracyjnej i naukowej prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Kard. Grocholewski jest autorem łącznie ponad tysiąca publikacji, które ukazały się w kilkunastu językach. Ale to również, jak podkreśla prezes Towarzystwa Naukowego KUL ks. prof. Augustyn Eckmann, „Polak, który ma tak wysokie stanowisko, jeden z najbliższych współpracowników kolejnych Papieży. Mówiąc językiem świeckim jest on ministrem edukacji, ministrem szkolnictwa wyższego w całym Kościele. Trzeba, aby teoria szła z praktyką, zwłaszcza, jeśli chodzi o teologię. Nie tyle uczyć się teologii ile uczyć się Chrystusa”.
Laureat swój wykład podczas uroczystości zatytułował „Umiłowanie Boga najwyższą mądrością”: „Zważywszy na to, że po grzechu pierworodnym w każdym z nas jest pewna doza pychy, powinniśmy w tym zakresie wciąż robić gruntowny rachunek sumienia i u stóp Krzyża uczyć się pokory oraz autentycznej miłości. Największym dobrem, jakim można kogoś ubogacić, jest przybliżenie mu Chrystusa. Toteż elementu ewangelizacji nie może zabraknąć w naszej działalności akademickiej, gdy chodzi o służbę bliźniemu”.
Podczas Eucharystii w lubelskiej archikatedrze kard. Grocholewski dał także wyraz radości, że obecny Rok Wiary niesie jubileusze pięćdziesięciolecia jego święceń kapłańskich 26 maja i trzydziestolecia sakry biskupiej 6 stycznia.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.