Beatyfikacja Zofii Czeskiej i Małgorzaty Szewczyk

Mszy beatyfikacyjnej w krakowskich Łagiewnikach będzie przewodniczył kard. Angelo Amato.

Uroczystości beatyfikacyjne Zofii Czeskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania NMP (prezentek), oraz Małgorzaty Łucji Szewczyk, która założyła Zgromadzenie Sióstr Serafitek, rozpoczną się już w sobotę. O godz. 19 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach rozpocznie się modlitewne czuwanie, która potrwa do godz. 21. Zakończy je Apel Jasnogórski.

W niedzielę przygotowanie do Eucharystii, podczas której sługi Boże zostaną wyniesione do chwały ołtarzy, rozpoczną się o 8.30 rozważaniem przesłania o stawaniu się dla ludzi wzorem miłosiernej miłości. Uroczysta Msza św. z udziałem Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato rozpocznie się o godz. 10. (szczegółowe informacje porządkowe zamieszamy niżej). O 15.00 celebrowana będzie Godzina Miłosierdzia, a na 17.00 zaplanowano nieszpory dziękczynne, kończące uroczystości.

Kościół pokazuje nowych świętych, ale też wskazuje kierunek Kościoła, ukazując osoby, które podejmowały sprawy aktualne także dziś: szkoła, wychowanie i troska o najbiedniejszych – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas zapowiadającej wydarzenie konferencji prasowej. Podkreślił, że po raz pierwszy w Krakowie odbędzie się beatyfikacja w takiej formie – przewodniczył będzie jej nie papież, ale jego wysłannik. Dodał, że Zofia Czeska i matka Małgorzata Łucja Szewczyk były mocno związane z Kościołem krakowskim, ale odegrały także ważną rolę w życiu Kościoła powszechnego – założone przez nie zgromadzenia posługują dziś w wielu krajach na całym świecie.

Przełożona generalna zgromadzenia sióstr prezentek s. Olga Maślanka podkreślała, że choć siostry długo czekały na to wydarzenie (Zofia Czeska żyła na przełomie XVI i XVII wieku), to nie ustawały w wytrwałości i gorliwości. Teraz Kościół potwierdza, że to dzieło jest aktualne i może być odczytane także w XXI wieku – zapewniała przełożona zakonu.

Dla nas jest ona przede wszystkim matką – mówiła o Małgorzacie Łucji Szewczyk przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Serafitek s. Joanna Wiśniowska. Troszczyła się o chorych, ale dbała też o siostry, starając się przygotować je do posługi – wyjaśniała podczas konferencji prasowej.

Decyzję o wyniesieniu na ołtarze dwóch Polek podjął papież Benedykt XVI. Dekrety zatwierdzające cuda za przyczyną Zofii Czeskiej i matki Małgorzaty Łucji Szewczyk podpisał w grudniu 2012 roku.

Zgromadzenia założone przez Zofię Czeską i m. Małgorzatę Łucję Szewczyk do dziś pełnią swoją posługę. Zgromadzenie Sióstr Ofiarowania NMP prowadzi w Polsce 21 placówek: szkoły, przedszkola, dom dla dziewcząt specjalnej troski i dom dziecka. Siostry serafitki służą swoją opieką przede wszystkim chorym i opuszczonym w domach opieki, szpitalach i hospicjach i prowadzą pracę katechetyczną.


Informacje dla pielgrzymów:

 1. Wejście na teren Sanktuarium bramami nr 1 (wejście do klasztoru), nr 2 (Dom Duszpasterski), nr 3 (od strony parkingu przy ul. Motarskiego) i nr 11 (od Centrum Jana Pawła II).
 2. Osoby niepełnosprawne i głuchonieme oraz ich opiekunowie proszone są o kierowanie się bezpośrednio przed bazylikę wg załączonej mapki (sektor E - obok wieży).
 3. Sektory A i B zarezerwowane są dla dzieci i młodzieży ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek i Serafitek.
 4. Sektory C i D przeznaczone są dla pozostałych wiernych.
 5. Do Bazyliki wchodzą tylko osoby za okazaniem zaproszenia.
 6. Wierni do bazyliki wchodzą do 9.00.
 7. Kapłanów pragnących koncelebrować prosimy o zgłaszanie się do Auli Jana Pawła II. Prosimy o zabranie alby i stuły.
 8. Spowiedź prowadzona będzie w dolnej części bazyliki. Komunia Święta udzielana będzie w czasie Mszy Świętej w miejscu uczestnictwa.
 9. Na terenie sanktuarium posługę będą pełnić piesze patrole Maltańskiej Służby Medycznej i karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz będą się znajdować 3 oznakowane krzyżem maltańskim punkty pomocy medycznej (+).
 10. Punkt osób zaginionych mieścić się będzie w Domu Duszpasterskim przy recepcji (nr 10).
 11. Punkty informacyjne (I) przy wejściach na teren sanktuarium.
 12. Nad bezpieczeństwem i porządkiem czuwać będą państwowe służby mundurowe oraz służba kościelna. Prosimy o podporządkowanie się ich poleceniom oraz zapoznanie się z komunikatem dotyczącym organizacji ruchu i warunków bezpieczeństwa.
 13. Na trasie dojścia do sanktuarium ustawione zostaną toalety przenośne, natomiast toalety ogólnodostępne na terenie sanktuarium znajdować się będą w podziemiach bazyliki (nr 14), przy Domu Duszpasterskim (nr 2), oraz w pasażu handlowym (nr 12). Toaleta dla osób niepełnosprawnych dostępna będzie w Domu Duszpasterskim i w podziemiach bazyliki.
 14. Prosimy o korzystanie w miarę możliwości ze środków komunikacji zbiorowej. Grupy pielgrzymów przybywające autokarem, a także osoby indywidualne poruszające się samochodami proszone są o zapoznanie się z trasą dojazdu i rozmieszczeniem parkingów oraz przestrzeganie zaleceń służb porządkowych.

Mapę sektorów oraz parkingów w pobliżu bazyliki można znaleźć na stronie internetowej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
1°C Poniedziałek
dzień
1°C Poniedziałek
wieczór
0°C Wtorek
noc
-1°C Wtorek
rano
wiecej »