Z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski odbędzie się w niedzielę poświęcenie kościoła bł. Jana Pawła II w Sanktuarium bł. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie Łagiewnikach - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w krakowskiej kurii.
Podczas tej uroczystości 50-lecie przyjęcia święceń kapłańskich będą obchodzili: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając i biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy.
Będzie to także 25. rocznica sakry biskupiej metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich będzie obchodził biskup Grzegorz Ryś, zaś 20-lecie kapłaństwa uczci biskup Damian Muskus (obaj z archidiecezji krakowskiej).
"Radujemy się z tego, ponieważ i kościół, i Centrum Jana Pawła II bardzo szybko powstały, a w perspektywie kanonizacji całe to dzieło będzie służyło temu, aby powrócić do wielkiego dzieła Jana Pawła II, które nam zostawił" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej kard. Stanisław Dziwisz.
Kard. Dziwisz pytany, czy podczas niedawnej wizyty u papieża Franciszka padła data kanonizacji Jana Pawła II, powiedział, że była to wizyta prywatna, ale papież "na pewno nie będzie nadużywał cierpliwości". "Najważniejsze że wszystkie sprawy są załatwione" - dodał, wskazując że "trzeba się przygotować."
Jak poinformował prezes centrum Jana Pawła II ks. prałat Jan Kabziński, uroczyste poświęcenie kościoła nastąpi dwa lata po wprowadzeniu relikwii Jana Pawła II do kościoła dolnego (kościoła relikwii). "W ciągu 2 lat byliśmy w stanie wybudować kościół o pow. prawie 2,5 tys. m kw. Jest on praktycznie ukończony, trwają ostatnie prace, brakuje jedynie na zewnątrz częściowego obłożenia kamieniem i cegłą" - powiedział ks. Kabziński.
Uroczystość poświęcenia kościoła rozpocznie się uroczystą procesją z kościoła relikwii. "Ksiądz kardynał w obecności biskupów poświęci kościół, poświęci ołtarz, i od tego dnia ten kościół zostanie oddany do użytkowania Panu Bogu" - powiedział ks. Kabziński. Po mszy, która rozpocznie się o godz. 10, odbędzie się otwarcie Muzeum Jana Pawła II w tymczasowej siedzibie, ponieważ właściwy budynek znajduje się w budowie. Również po mszy na terenie sanktuarium rozpocznie się piknik rodzinny oraz pokaz papieskich samochodów, w tym stara, którym Jan Paweł II podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.
Jak poinformował architekt Andrzej Mikulski, koncepcja Sanktuarium Jana Pawła II opiera się na placu, który jest otwarty na pobliskie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Ma to symbolicznie wyrażać przesłanie, że Jan Paweł II prowadzi wiernych do miłosierdzia Bożego. Z kolei ośmioboczna forma kościoła ma podkreślić związek z tradycją chrześcijaństwa, przywołać skojarzenia z Rzymem i czasami Jezusa. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak kamień i cegła mają sprawić, by ludzie poczuli się w Sanktuarium swojsko, i nawiązać do atmosfery Krakowa.
Wierni odwiedzający Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w krakowskich Łagiewnikach od czerwca 2011 r. korzystali z dolnej części świątyni, w której mieści się kaplica z relikwiami bł. Jana Pawła II. W niedzielę poświęcona zostanie górna część kościoła. Główną nawę otacza w nim okrężna nawa boczna, z której można wejść także do czterech kaplic bocznych.
W kościele może pomieścić się ok. 1,2 tys. wiernych. Filary nawy głównej zostały wykonane z barwionego betonu, który przypomina piaskowiec. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa autorstwa pochodzącego ze Słowenii jezuity o. Marko Ivana Rupnika, twórcy mozaik m. in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Na drzwiach wejściowych odlanych z brązu przedstawione zostały postacie bł. Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych, których wyniósł na ołtarze. Elewacja budynku będzie wyłożona cegłami i sprowadzonym z Bułgarii wapieniem.
Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".
Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 roku; 23 października 2010 w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.