Świeccy misjonarze wyruszają w drogę

34 młodych misjonarzy z archidiecezji poznańskiej rozesłał 28 czerwca abp Stanisław Gądecki.

Świeccy wolontariusze wezmą udział w letnich projektach misyjnych realizowanych w różnych krajach świata. Krzyże na szyjach misjonarzy zawiesił abp Jean-Claude Périsset, nuncjusz apostolski w Niemczech, który w tym roku przewodniczy uroczystościom patronalnym poznańskiej katedry pw. świętych Piotra i Pawła. Uroczystość, podczas której abp Stanisław Gądecki udzielił błogosławieństwa uczestnikom projektów misyjnych i poświęcił dla nich krzyże misyjne, odbyła się podczas nieszporów sprawowanych w katedrze poznańskiej w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W tym roku na doświadczenia misyjne wyruszą osoby zaangażowane w pięć różnych środowisk misyjnych Poznania. W większości są to studenci, a dwóch z nich to księża. Jedną z wolontariuszek jest także siostra zakonna.

„To wielka radość, że coraz więcej ludzi myśli o takim zaangażowaniu w misje i że tyle grup podejmuje się organizacji wyjazdów na doświadczenia misyjne. Trzeba podkreślić, że wymagają one dobrego zaplanowania i przygotowania odpowiedniego zaplecza, a w pierwszej kolejności zebrania odpowiedniego zespołu ludzi” – zauważa w rozmowie z KAI ks. dr Szymon Stułkowski, koordynujący działalność środowisk misyjnych w archidiecezji poznańskiej dodając, że ma nadzieję, iż wolontariat misyjny nadal będzie się rozwijał.

Jako pierwsze, już 3 lipca, na miesięczne doświadczenie misyjne wyjadą 4 osoby związane ze siostrami nazaretankami. Pod opieką s. Kazimiery Wanat udadzą się one do Kazachstanu, do miejscowości Kamyszynce w diecezji Astana.

Także w lipcu, tym razem do Afryki, do stolicy Ghany, pojedzie Marta Anglart, wolontariuszka Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. „Moim głównym zadaniem podczas miesięcznego pobytu będzie przygotowanie i przeprowadzenie półkolonii dla dzieci ze slumsowej dzielnicy Ashaiman” – wyjaśnia dodając, że odbędą się one w szkole technicznej prowadzonej w Akrze przez salezjanów.

Z kolei 9 osób z Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu w połowie lipca wyjedzie na miesięczne doświadczenie misyjne do Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Studenci będą tak podejmować prace porządkowe i remontowe na rzecz sierocińca, a ich opiekunem będzie ks. Maciej Snela.

Do Domu Pokoju w Jerozolimie dotrą także tego lata 3 osoby z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. Od końca sierpnia do końca września będą one pracować z dziećmi, które mieszkają w sierocińcu.

Jak wyjaśnia KAI s. Szczepana Elżbieta Hrehorowicz, przełożona wspólnoty w Domu Pokoju na Górze Oliwnej, która uczestniczyła w uroczystości rozesłania, pomoc, której udzielają siostrom przyjeżdżający z Polski wolontariusze jest dla nich naprawdę ogromnym ułatwieniem. „Same nie byłybyśmy w stanie odnowić domu i jego otoczenia. Poprzez wykonane prace młodzi pozostawiają po sobie piękny, trwały ślad. Dzięki wolontariuszom nie musimy kupować wielu nowych sprzętów, tylko możemy korzystać z tych, które oni odnowią” – podkreśla s. Hrehorowicz.

Natomiast w sierpniu dwutygodniowe doświadczenie misyjne w Berdiańsku, w Centrum Caritas i parafii katolickiej na Ukrainie rozpocznie 13 osób, z których większość to studenci związani z Diakonią Misyjną Ruchu Światło-Życie. Wśród nich jest także małżeństwo od lat związane z misjami: Alicja Kajak-Zięba przez 15 lat pracująca w Afryce jako świecka misjonarka oraz jej mąż Wojciech Zięba. Wolontariusze, których opiekunem będzie ks. Adam Pawłowski, planują na Ukrainie w pierwszej kolejności wyjść do bezdomnych i dzieci ulicy. Będą także pomagać w różnych pracach remontowych w budynkach parafialnych i Centrum Caritas.

Także w sierpniu oraz we wrześniu na wolontariat misyjny do Mołdawii i na Ukrainę wyjadą 3 osoby zaangażowane w oblacką wspólnotę młodzieżową „Niniwa” działającą przy poznańskiej parafii pw. Chrystusa Króla. Dwoje z wolontariuszy pracować będzie z dziećmi oraz pomagać w różnych pracach w parafii. Z kolei jeden ze studentów pomoże w odbudowie kościoła i klasztoru w parafii Tywrów na Ukrainie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
6°C Piątek
dzień
7°C Piątek
wieczór
4°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »