"Kaczyński lepiej niż Tusk odniósł się do realiów"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński lepiej niż premier Donald Tusk odniósł się do polskich realiów i do polskich problemów - oceniła socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, komentując dla PAP sobotnie przemówienia szefów PiS i PO.

"Wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego było dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem, bo widać tam było zdecydowanie nowe akcenty. Było to postawienie na rozwój i wolność jako łączące rynek i państwo, bez przeciwstawiania sobie +Polski solidarnej+ i +Polski liberalnej+" - powiedziała PAP Staniszkis.

W jej ocenie, prezes PiS silnie zaznaczył rolę Polski w Europie. "Ale w Europie nie federalistycznej i nie hierarchicznej, tylko w Europie tworzącej zróżnicowane instytucje pozwalające wykorzystać i doganiać inne kraje w kwestii rozwojowej" - podkreśliła socjolog.

Oceniła, że słowa Kaczyńskiego oznaczają, że PiS nie będzie przyjmował obronnej strategii wobec Unii Europejskiej.

"Ważne jest podkreślanie podmiotowości w walce o korzystne dla nas rozwiązania w toczącej się obecnie dyskusji o polityce rolnej, a także o rozwiązania, które pozwolą wykorzystać obecność w Unii, by wyjść z zacofania" - powiedziała Staniszkis.

Zaznaczyła też, że w przemówieniu Kaczyńskiego spodobał jej się silny akcent na to, że "Polacy mogą być dumni z ich woli wolności". "Do tej pory w PiS występował raczej jako syndrom ofiary. Byłam dumna, że Jarosław Kaczyński tak to przekonująco pokazał" - dodała.

Profesor pozytywnie oceniła też przemówienie szefa PO, premiera Donalda Tuska, choć uznała je za słabsze od przemówienia Kaczyńskiego.

"W wypadku Tuska to było dobre przemówienie i w jego stylu, czyli z powoływaniem się na obietnice. Ale słyszeliśmy już takie przemówienia i obietnice głównie za pieniądze europejskie. To już nie robi takiego wrażenia" - stwierdziła Staniszkis. Podkreśliła, że wystąpieniu Tuska zabrakło pobudzania energii Polaków.

Wśród celnych sformułowań Tuska krytycznie odnoszących się do polityki PiS Staniszkis wymieniła słowa premiera dotyczące unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Tusk nazwał przyjęcie tego pakietu dramatycznym błędem poprzedników, którym PiS niesłusznie obarcza dziś PO.

Podsumowując Staniszkis powiedziała, że za "lepsze i bardziej odnoszące się do polskich realiów i do polskich problemów" uznaje wystąpienie prezesa PiS.

Skomentowała też słowa przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który powiedział podczas kongresu PiS, że "premier obecnego rządu, to tchórz i kłamca". Szef "Solidarności" skrytykował w ten sposób rząd w sprawie podwyższenia płacy minimalnej i zapisów dotyczących elastycznego czasu pracy. "Nawet Komisja Europejska zgadza się, że u nas te najniższe płace są głównym problemem dla emerytur" - powiedziała Staniszkis.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PARTIE, PIS, PO, STANISZKIS

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-4°C Piątek
dzień
-3°C Piątek
wieczór
-4°C Sobota
noc
-7°C Sobota
rano
wiecej »