Ponad 100 osób uczestniczyło w "Spotkaniu z Bukowińczykami", zorganizowanym przez Fundację Bukowińską "Bratnia Pomoc" z Lubania.
Podczas spotkania wiele mówiono o projekcie „Powrót do korzeni – śladami naszych ojców na Bukowinę” w ramach którego Fundacja będzie aż do końca roku zapraszać mieszkańców regionu do udziału w wydarzeniach dotyczących tematyki bukowińskiej.
– We wrześniu zorganizowana zostanie w Lubaniu wystawa fotograficzna prezentująca współczesną Bukowinę. Zainauguruje ją wernisaż. Wykonane zostaną także stroje dla zespołu folklorystycznego „Echo Bukowiny”, prowadzonego przez Fundację od dziesięciu lat – mówi Magdalena Guła, koordynator projektu. – Opracowana i wydana zostanie także publikacja dotycząca lubańskich Bukowińczyków. Projekt zakończony zostanie uroczystym spotkaniem poświęconym promocji książki – dodaje.
Gościem spotkania był dr Jan Bujak z Krakowa, z pochodzenia Bukowińczyk, ekspert z zakresu tematyki bukowińskiej. Jak wyjaśniają organizatorzy projektu, jego celem jest m. in. ocalenie od zapomnienia dorobku kulturalnego i tradycji bukowińskich oraz zainteresowanie mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego dziejami i twórczością Bukowińczyków. Na realizację projektu Fundacja otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 35 tysięcy złotych z ogólnopolskiego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Wniosek Fundacji zajął wysokie, trzecie, trzecie miejsce wśród prawie 1,5 tys. innych projektów, które napłynęły na konkurs z terenu całej Polski.
Magdalena Guła Dla przybyłych gości zaśpiewał zespół ludowy "Echo Bukowiny"
Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” zachęca wszystkich Bukowińczyków z Lubania i powiatu lubańskiego oraz ich potomków do udostępniania do archiwizacji posiadanych pamiątek dot. Bukowiny, w szczególności z okresu przedwojennego oraz związanych z osiedlaniem się w Polsce po 1945 r.
Bukowińczycy to Polacy, którzy przyjechali do Polski po zakończeniu II wojny światowej z terenu Bukowiny – historycznej krainy na pograniczu dzisiejszej Ukrainy i Rumunii. Polacy na tych terenach mieszkali od wielu pokoleń. Na początku XX w. ludność polska stanowiła tam piątą co do wielkości kategorię etniczną w wielonarodowej społeczności Bukowiny.
Po wojnie Polacy z Bukowiny trafili głównie na tzw. Ziemie Odzyskane. Zamieszkali m.in. w ówczesnym województwie zielonogórskim (Żagań, Żary) oraz na Dolnym Śląsku. Na teren województwa dolnośląskiego Bukowińczycy przyjechali większymi grupami m.in. do Wrocławia, Lubania i Pisarzowic.
Według szacunków Fundacji Bukowińskiej „Bratnia Pomoc” na terenie powiatu lubańskiego znalazło się po wojnie ok. 1,5 tys. Bukowińczyków. Osiedlali się głównie w Uniegoszczy i Pisarzowicach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.