Emerytowany nauczyciel Ignacy Sanak zmarł w czwartek, 8 sierpnia 2013 roku, w Bielsku-Białej. Był on najstarszym członkiem NSZZ „Solidarność” w Polsce – w lutym br. ukończył 106 lat.
Ignacy Sanak urodził się 19 lutego 1907 roku w Przeciszowie koło Oświęcimia. Ukończył słynne wadowickie Gimnazjum im. Marcina Wadowity (kilkanaście lat później uczył się tam Karol Wojtyła) oraz seminarium nauczycielskie w Krakowie. Uczył języka polskiego i historii w szkołach w Brzeszczach, Bestwinie i Komorowicach Krakowskich. Równolegle w latach 1932 – 1937 kierował strzeleckimi strukturami powiatowymi w Białej. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej jako adiutant gen. Mieczysława Boruty – Piechowicza w sztabie 21 Dywizji Piechoty Górskiej. W czasie okupacji nosząc pseudonim Kalina był żołnierzem Armii Krajowej na terenie powiatu oświęcimskiego, a następnie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wojnę skończył ze stopniem kapitana, a za walkę z okupantem został odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari V klasy, srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 roku minister obrony narodowej nadał mu stopień podpułkownika Wojska Polskiego.
Po zakończeniu wojny Ignacy Sanak był kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 3 w Białej, a od 1951 roku bielskiej SP nr 1. W 1968 roku przeszedł na emeryturę.
Do „Solidarności” wstąpił w 1980 roku i do końca pozostał wierny Związkowi. Jego córka - nauczycielka w bielskiej Szkoły Muzycznej - przez wiele lat kierowała oświatową „Solidarnością” w Bielsku-Białej.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.