Emerytowany nauczyciel Ignacy Sanak zmarł w czwartek, 8 sierpnia 2013 roku, w Bielsku-Białej. Był on najstarszym członkiem NSZZ „Solidarność” w Polsce – w lutym br. ukończył 106 lat.
Ignacy Sanak urodził się 19 lutego 1907 roku w Przeciszowie koło Oświęcimia. Ukończył słynne wadowickie Gimnazjum im. Marcina Wadowity (kilkanaście lat później uczył się tam Karol Wojtyła) oraz seminarium nauczycielskie w Krakowie. Uczył języka polskiego i historii w szkołach w Brzeszczach, Bestwinie i Komorowicach Krakowskich. Równolegle w latach 1932 – 1937 kierował strzeleckimi strukturami powiatowymi w Białej. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej jako adiutant gen. Mieczysława Boruty – Piechowicza w sztabie 21 Dywizji Piechoty Górskiej. W czasie okupacji nosząc pseudonim Kalina był żołnierzem Armii Krajowej na terenie powiatu oświęcimskiego, a następnie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wojnę skończył ze stopniem kapitana, a za walkę z okupantem został odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari V klasy, srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 roku minister obrony narodowej nadał mu stopień podpułkownika Wojska Polskiego.
Po zakończeniu wojny Ignacy Sanak był kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 3 w Białej, a od 1951 roku bielskiej SP nr 1. W 1968 roku przeszedł na emeryturę.
Do „Solidarności” wstąpił w 1980 roku i do końca pozostał wierny Związkowi. Jego córka - nauczycielka w bielskiej Szkoły Muzycznej - przez wiele lat kierowała oświatową „Solidarnością” w Bielsku-Białej.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.