- BCT Gdynia Marathon to coroczne zawody pływackie, nawiązujące do wspaniałej tradycji maratonów odbywających się w latach 60. i 70. na trasie Hel-Gdynia. To jednocześnie jedne z najtrudniejszych zawodów na wodach otwartych na świecie - mówi Dagmara Łuczka, rzecznik prasowy.
Po raz trzeci 23 sierpnia obył się BCT Gdynia Marathon. 14 najlepszych długodystansowych pływaków na świecie pokonało 19,5-kilometrową trasę z Helu do Gdyni. Zwyciężył Amerykanin Alexander Meyer z czasem 03:53:32. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka Christine Jennings z czasem 04:13:57. Najlepszy z Polaków, Sebastian Karaś, pokonał trasę wyścigu w 04:14:48. Łączna pula nagród wynosiła aż 28 000 dolarów.
Z grona 14 pływaków wyścigu nie ukończyło dwoje zawodników. Jose Luis Chorro oraz Emily Brunemann zostali przetransportowani do Gdyni. Oboje czują się dobrze. - Udział w BCT Gdynia Marathon jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych pływaków długodystansowych przede wszystkim ze względu na niską temperaturę wody, jaka utrzymuje się w Morzu Bałtyckim, nawet w jego przybrzeżnej części - komentuje Rosjanka Olga Beresnyeva, mistrzyni Europy z 2010 roku na dystansie 25 kilometrów.
Organizatorzy zapewnili pływakom narażonym na urazy i wyziębienie maksymalne bezpieczeństwo. - Od początku do końca wyścigu każdemu zawodnikowi towarzyszyła łódź typu RIB, na której płynęli sędzia Polskiego Związku Pływackiego, ratownik, sternik oraz trener. Dodatkowo peleton eskortowały dwie grupy nurków oraz jednostka z zespołem medycznym. Cały maraton zabezpieczało w sumie 25 jednostek motorowych. Zabezpieczenie jest na światowym poziomie, zgodnym z wymogami Międzynarodowej Federacji Pływackiej FINA - wyjaśnia D. Łuczka.
W tegorocznej edycji BCT Gdynia Marathon może wziąć udział każdy. Wciąż trwają zapisy do wyścigu open oraz sztafet, które odbędą się w najbliższą niedzielę.
Wyścigi na dystansie 3 kilometrów zostaną rozegrane w 6 kategoriach wiekowych (14 lat, 15-18 lat, 19-24 lata, 25-35 lat, 36-49 lat, 50+ lat) przy czym zawodnicy klasyfikowani będą z podziałem na płeć. Dla trzech najszybszych kobiet oraz trzech najszybszych mężczyzn przewidziano nagrody finansowe. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma puchar oraz 1000 zł, natomiast zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca - odpowiednio 500 i 300 zł.
W każdej ze sztafet wystartuje natomiast 4 zawodników reprezentujących ten sam klub lub stowarzyszenie, bez podziału na płeć, a zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.
W wyścigu open oraz w sztafetach udział mogą brać osoby, które ukończyły 14 lat. W przypadku zawodników niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów. Start o 12.00.
Więcej na temat ekstremalnych zawodów pływackich w 35 . numerze "Gościa Niedzielnego".
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.