Pogromy antychrześcijańskie, które 5 lat temu rozpoczęły się w indyjskim stanie Orisa spowodowały śmierć wielu ludzi, zniszczyły kościoły i domostwa, ale nie złamały wiary wyznawców Chrystusa, przeciwnie – jeszcze ją umocniły.
Wskazuje na to arcybiskup Cuttack-Bhubaneśwar John Barwa. To właśnie na terenie jego archidiecezji doszło do największych masakr.
„Nasi chrześcijanie wiele wycierpieli jednak z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jestem dumny z ich postawy. Nie dali się złamać i mimo ogromu cierpień trwali przy Chrystusie” – podkreśla abp Barwa. Wskazuje zarazem, że choć chrześcijanie na tym terenie są bardzo ubodzy i sami niewiele mają to w miarę swych skromnych możliwości wspierają odbudowę zniszczonych kościołów. „Prześladowcy zniszczyli nasze domy, spalili kościoły, zmasakrowali nasze twarze, ale nie zdołali zniszczyć naszej wiary i odsunąć nas od Jezusa. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy chrześcijanami i dumni ze swej wiary” – mówi hinduski biskup cytując słowa wiernych z Orisy. Hierarcha przypomina zarazem, że mimo upływu czasu chrześcijanie w Indiach wciąż są prześladowani.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.