"Chór biskupów" zaśpiewa Benedyktowi XVI

Z okazji rozpoczynającej się 7 września wizyty Benedykta XVI nagrali oni płytę CD, na której śpiewają pieśni maryjne. Nagranie jest oryginalnym prezentem zarówno dla papieża, jak i dla pielgrzymów.

Przypisywane św. Augustynowi łacińskie słowa "Qui cantat, bis orat", czyli - kto śpiewa, modli się podwójnie - wzięli sobie do serca biskupi Austrii. Z okazji rozpoczynającej się 7 września wizyty Benedykta XVI nagrali oni płytę CD, na której śpiewają pieśni maryjne. Nagranie jest oryginalnym prezentem zarówno dla papieża, jak i dla pielgrzymów. Biskupi austriaccy spotykają się kilka razy w roku na wspólnych obradach. Jeśli miejsca ich jesiennych i wiosennych zebrań plenarnych zmieniają się, to konferencja letnia odbywa się zawsze w maryjnym sanktuarium Mariazell. Program takich posiedzeń obejmuje nie tylko sprawy duszpasterskie, ale także codzienną liturgię mszalną i Liturgię Godzin. W odprawianych wówczas w niewielkim kręgu nabożeństwach biskupi chętnie śpiewają (często bez towarzyszenia organów); na koniec zaś wykonują zawsze jakąś pieśń maryjną, często śpiewaną na glosy. Wieloletni dyrektor muzyczny wiedeńskiej katedry św. Szczepana Thomas Dolezal postanowił nagrać pieśni śpiewane przez biskupów wiosną tego roku w Marienkron i przygotować z tego niezwykły prezent dla papieża - powiedział KAI rzecznik Austriackiej Konferencji Biskupów Paul Wuthe. Jego zdaniem, "jest to chyba jedyny na świecie chór biskupów". Na płycie, obok popularnych w Austrii pieśni maryjnych, zazwyczaj śpiewanych przez pielgrzymów przybywających do Mariazell, a tym razem przez miejscowych biskupów - w części słownej jest "świąteczna Ewangelia z Mariazell", którą czyta rektor sanktuarium o. Karl Schauer OP. Zamieszczono też na niej jedno z ostatnich kazań zmarłego przed trzema laty kard. Franza Königa nt. muzyce kościelnej. Nagranie zamykają bicie dzwonów bazyliki w Mariazell (w tym również dzwonu "Benedykt"), dzwonu "Pummerin" z wiedeńskiej katedry św. Szczepana oraz muzyka organowa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  25°C Czwartek
  noc
  wiecej »