Irak: Nasila się konflikt na tle wyznaniowym

Uzbrojeni napastnicy zaatakowali dwie szyickie rodziny w pobliżu miasta Latifija, położonego na południe od Bagdadu, ostrzeliwując ich domy, które następnie wysadzili w powietrze. Co najmniej 18 osób zginęło - poinformowała w środę iracka policja.

Wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej sześcioro dzieci i pięć kobiet. Napastnicy zaatakowali domy zamieszkane przez rodziny dwóch braci. 28 sierpnia zamordowano w tym mieście siedmioosobową szyicką rodzinę; w Latifii mieszkają głównie sunnici.

W Iraku nasila się konflikt na tle wyznaniowym, który może doprowadzić do destabilizacji kraju. Jak komentuje AFP, celem środowego ataku było zapewne podkręcenie spirali przemocy.

Również w środę rano eksplozja ładunków wybuchowych zabiła pięciu żołnierzy w pobliżu Bagdadu. W Tikricie w nocy z wtorku na środę wysadzono w powietrze dom, w którego ruinach zginął mały chłopiec. Dzień wcześniej w serii zamachów bombowych w Iraku, głównie w stolicy kraju Bagdadzie, zginęły co najmniej 64 osoby, a ponad 150 zostało rannych.

Eskalacja przemocy jest pochodną rosnącego niezadowolenia sunnickiej mniejszości, uprzywilejowanej za czasów Saddama Husajna.

ONZ i liczni dyplomaci apelują do kontrolowanego przez szyitów rządu premiera Nuriego al-Malikiego o przeprowadzenie reform w celu uniknięcia dalszego marginalizowania sunnitów, którzy mogą być rekrutowani przez ekstremistów. Jednak rząd nasilił ostatnio kampanię przeciwko sunnickim rebeliantom.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, TERRORYZM

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »