USA: Sąd Najwyższy potwierdził obowiązek finansowania antykoncepcji przez pracodawcę

Wszyscy pracodawcy w stanie Nowy Jork nadal będą mieli obowiązek włączania do ubezpieczenia zdrowotnego opłaty na refundację środków antykoncepcyjnych. Potwierdził to Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

Wszyscy pracodawcy w stanie Nowy Jork nadal będą mieli obowiązek włączania do ubezpieczenia zdrowotnego opłaty na refundację środków antykoncepcyjnych. Potwierdził to Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, postanawiając, że nie będzie rozpatrywał odwołania złożonego w tej sprawie przez organizacje religijne. Zgodnie ze stanowymi regulacjami prawnymi z obowiązku takiego zwolnione są Kościoły, ale już nie zarządzane przez nie szkoły, szpitale i inne instytucje. Nowojorskie biuro zrzeszenia katolickich organizacji charytatywnych (Catholic Charities) zaskarżyło te przepisy, uzasadniając to tym, że finansowanie środków antykoncepcyjnych ogranicza religijną wolność organizacji i jest niezgodne z pierwszą poprawką do Konstytucji. Do apelacji dołączyły się organizacje baptystów, adwentystów i ortodoksyjnych Żydów. "Jeśli władze stanowe mogą zmusić ośrodki kościelne do finansowania antykoncepcji, naruszając ich przekonania religijne, równie dobrze mogą zmusić je do subsydiowania aborcji. A jeśli tak, to również można wyegzekwować wykonywanie aborcji w szpitalach, prowadzonych przez Kościoły" - argumentują autorzy apelacji. Wcześniej Sąd Apelacyjny jednogłośnie odrzucił skargę kościelnych koalicji i nakazał stosowanie się do obowiązującego prawa. 1 października Sąd Najwyższy USA oddalił wniosek o rozpatrzenie sprawy, podtrzymując tym samym stanowisko sądu niższej instancji. Podobne prawo obowiązuje w 22 innych stanach amerykańskich. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku niemal identyczną apelację oddalił już Sąd Najwyższy stanu Kalifornia, który rozpatrywał skargę katolickiego ośrodka pomocy charytatywnej w Sacramento. W uzasadnieniu podkreślił, że część osób pracujących w tych instytucjach nie jest nawet katolikami. Ośrodki takie nie mogą być uznane za "pracodawcę religijnego", a więc powinny być traktowane tak samo jak wszelkie inne instytucje.

«« | « | 1 | » | »»
 • jan zieliński
  04.10.2007 15:39
  Ameryka jest krajem demokracji. Świadczy o tym dobitnie orzeczenie o którym powyżej. Zwyczaje wedle których racje jakiegkolwiek związku wyznaniowego stawiane są wyżej niż dobro obywatele są pokłosiem totalitarnego myślenia (szkoda, że ma tak licznych zwolenników w mojej Ojczyźnie). Piszę to używając znanej formuły jako - wierzący i praktykujący - protestant.

  pozdro
 • Jerzy
  04.10.2007 19:30
  USA jest przede wszystkim krajem w którym bogiem jest pieniądz. Kto ma pieniądze, ten może kupić sobie odpowiednią ustawę, wojnę (Irak) itp.
  Janie Zieliński nawet nie wiesz co znaczą słowa "wierzący i praktykujący". Jakie to jest dobro obywateli, które pozwala zabijać swoje własne potomstwo i żyć z tą świadomością? W jakiego Boga wierzysz, W Boga śmierci? Mój Bóg jest dawcą życia, to chyba przeciw niemu jesteś - protestantem.
 • jan zieliński
  05.10.2007 08:56
  Panie Jerzy. Mój Bóg (Bóg Biblii) również jest dawcą życia. Nadto jest na tyle dobry, że dał ludziom rozum do używania także przy płodzeniu dzieci. Może warto najpierw sprawdzić znaczenie wyrazu "antykoncepcja" za nim zacznie się z kogoś robić przeciwnika życia. I na margesie "protestare" (źródłosłów dla wyrazu protestant) znaczy świadczyć. Stosownie do tego staram się dawać pozytywny wyraz swoim poglądom a nie protestować.
  Z poważaniem
  Jan Zieliński
 • GośćMACIEJ
  21.08.2016 14:36
  grzech jest darem Bożym w protestanckim rozumieniu . paskudne praktyki które niszczą godność ludzką i służą odrzuceniu daru życia ....znam świadectwa ludzi którzy przyjeli tyle dzieci ile Pan Bóg chciał im dać . są tez świadectwa tych którzy przez grzeszne praktyki zniszczycili swoje małżeństwa i rodziny
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  wiecej »