Tani kościół?

Księża znaleźli sposób na drogie ceny materiałów. Budują drewniane kościoły tzw. metodą kanadyjską, w której do tej pory powstawały głównie domki letniskowe - twierdzi Metro.

Rosnące ceny materiałów budowlanych i robocizny to dziś prawdziwa zmora polskich budowniczych, także księży, którzy stawiają nowe kościoły. Z tego powodu do końca roku w Polsce powstanie sześć nowych świątyń, zamiast planowanych 19. Żeby ratować sytuację, księża porzucają drogi cement, cegły i beton na rzecz drewna, co może obniżyć koszty budowy nawet dwukrotnie. Ks. Roman Michalski, proboszcz parafii św. Ojca Pio w Zamościu koło Bydgoszczy, właśnie zakończył budowę pierwszego w Polsce kościoła metodą kanadyjską. - Jesteśmy świadkami rewolucji w budownictwie sakralnym - mówi. O podobnych konstrukcjach myślą już kolejni księża, m.in. w diecezji rzeszowskiej i łomżyńskiej. Metoda kanadyjska polega na budowaniu całej konstrukcji - od szkieletu, po ściany i stropy - z drewna. W Polsce do tej pory stawiano tak głównie domki letniskowe. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych tak została zbudowana ponad połowa kościołów. Dlaczego więc u nas tak nie robić? - pomyślał ks. Michalski, kiedy dwa lata temu zobaczył, jak jeden z jego parafian budował w ten sposób dom. - Zrobiłem szybkie rachunki i od razu wiedziałem, że to może być strzał w dziesiątkę - mówi. Potem do swojego pomysłu przekonał biskupa oraz podpisał umowę z architektem na projekt i znalazł doradcę od takiego budowania. I to byli jedyni fachowcy, którym musiał zapłacić. - Taki kościół buduje się bardzo prosto i właściwie nie potrzeba zatrudniać budowlańców. Wszystko wykonaliśmy sami z parafianami - mówi ksiądz. Na dodatek poszło bardzo szybko i zamiast w cztery lata, kościół powstał w dwa. Ma 110 miejsc siedzących i 150-160 miejsc stojących. Koszty eksploatacji budowli też są dużo niższe. - Gdy w ostatnią zimę ściany i dach już były gotowe, przy 30-stopniowym mrozie, w środku było powyżej zera. I to bez jakiegokolwiek ogrzewania - mówi ksiądz.

«« | « | 1 | » | »»
 • Michał
  05.10.2007 00:08
  A propos drewnianych kościołów:
  Mi przychodzi od razu na myśl świątynia Wang w Karpaczu, architektura rodem z Norwegii. Kościół ten uważany za najstarszy drewniany w Polsce.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  24°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »