Austria: Strona internetowa poświęcona chrystianofobii w Europie

Chrystianofobia - taką nazwę nosi nowa strona internetowa, na której publikowane są przypadki nienawiści do chrześcijan w Europie. Pod adresem: www.christianophobia.eu można dowiedzieć się jaki jest sens tego terminu, przedstawione są wypowiedzi i inicjatywy przeciwników chrześcijaństwa. Portal powstał z inicjatywy międzynarodowego stowarzyszenia „Europa dla Chrystusa" w Wiedniu.

„Chrystianofobia oznacza irracjonalny lęk lub nienawiść wobec chrześcijan a także chrześcijaństwa w ogóle” – uważa Gudrun Kugler, austriacka prawniczka i inicjatorka powstania strony. „Znaczenie tego słowa obejmuje również antychrześcijańskie uprzedzenia, co manifestuje się stopniową marginalizacją osób z chrześcijańskimi przekonaniami” – dodała Kugler. Na stronie odnotowywane są przypadki wyszydzania chrześcijańskiej wiary, żądania usuwania symboli chrześcijańskich albo zakazy ich noszenia, jak również ataki na wiarę w filmach i telewizji. Zdaniem Kugler w inicjatywie tej nie chodzi o „użalanie się nad samym sobą, lecz poszukiwanie rozwiązań, które dotyczą również sfery politycznej”. Proponuje ona strategię walki z zjawiskiem chrystianofobii polegającą na wzmacnianiu samoświadomości chrześcijan w Europie. „Wiele z tego, czym szczyci się Europa, pochodzi z chrześcijaństwa. Wniosło ono wiele do humanizacji Europy i ma jeszcze wiele do zaoferowania. Zadaniem chrześcijan jest w pełni świadome uczestniczenie w życiu społecznym jako wyznawców Chrystusa. Dzięki temu osłabimy tendencje wrogie chrześcijaństwu” – zaznaczyła austriacka prawniczka. Kugler zwróciła uwagę na masowe prześladowanie osób wyznających „niepoprawne polityczne“ poglądy, które należą do istoty chrześcijańskiej wiary, np. odrzucenie aborcji czy legalizacji związków homoseksualnych. Do takich udokumentowanych przypadków szykan należą zwolnienia z pracy, czy wyroki sądowe, niektóre z nich skazujące nawet na karę więzienia. Np. francuski deputowany Christian Vanneste za swe krytyczne wypowiedzi pod adresem homoseksualizmu został skazany na grzywnę 10 tys. euro. „Słowo „chrystianofobia“ pojawiło się już w oficjalnych dokumentach ONZ i OBWE” – zwróciła uwagę austriacka prawniczka. O zjawisku tym wielokrotnie mówił szef watykańskiej dyplomacji abp Dominique Mamberti. Joseph Weiler, znany publicysta i profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Nowy Jork powiedział ostatnio: „Europejski laicyzm różni się od amerykańskiego sekularyzmu. Nie polega tylko na stwierdzeniu: „Nie wierzę w Boga”, lecz jest pewnego rodzaju wiarą samą w sobie, polegającą na aktywnej wrogości wobec religii, w przypadku Europy wobec chrześcijaństwa”. Stowarzyszenie "Europa dla Chrystusa!" została zainicjowana przez chrześcijan różnych wyznań jako odpowiedź na dyskryminację w naszych czasach. Od lipca 2005 r. istnieje jako autonomiczne stowarzyszenie zarejestrowane na prawie niemieckim. Chce nawiązywać współpracę z jak największą ilością grup i osób indywidualnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław M.
  18.01.2008 01:02
  Wreszcie jakaś inicjatywa nie ograniczająca się do żałosnych konstatacji, że Kościół Katolicki, w ogóle chrześcijanie, spychani są przez fanatyczny i wojujący laicyzm na margines - do slumsów.

  Niestety, ciągle zbyt wielu chrześcijan pozwala sobie wmawiać, że "nadstawianie policzka" jest nakazem Chrystusa, a cierpiętnictwo ziemskim przeznaczeniem. Że losem wierzącego jest bycie kozłem ofiarnym współczesnej cywilizacji (vide ostatni "List").
  Jednostka - sama wiele nie może, ale we wspólnocie - może wszystko.

 • staszek
  18.01.2008 16:21
  Komentarz Stanislawa M. jest troche nie do rzeczy. Tak, nadstawianie drugiego policzka jest nakazem Chrystusa. Tak, w roznych epokach chrzescijanie byli kozlami ofiarnymi wspolczesnych im cywilizacji. Przykladem moga byc meczennicy pierwszych wiekow, ktorych krew nie tylko dawala swiadectwo, ale byla rowniez posiewem nowych chrzescijan. A mozna by bylo nazwac to rowniez "cierpietnictwem".A ostatnie zdanie to jakos tak prosto z Majakowskiego, czy tylko tak mi sie kojarzy?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  4°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »