Ruch „Światło-Życie” świętuje 50-lecie pierwszej „oazy Niepokalanej” i cztery dekady wspólnot „Domowego Kościoła”.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa sympozjum poświęcone historii i współczesności tego Ruchu oraz związanych z nim dzieł soborowej odnowy.
Współczesna kondycja Ruchu, zasięg oddziaływania, różne gałęzie formacji od dziecięco-młodzieżowych po Instytut Niepokalanej Matki Kościoła obejmujący osoby konsekrowane – to niektóre tylko tematy podejmowane na lubelskim spotkaniu. Akt Konstytutywny Ruchu został złożony 40 lat temu.
Wielki współczesny ewangelizator, prorok żywego Kościoła – tak uczestnicy spotkania określali Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego (1921-1987), inicjatora tzw. oaz, a potem Ruchu Światło-Życie, autora „polskiej teologii wyzwolenia”. Wymieniając wielorakie, obfite owoce Ruchu można np. wskazać na rekolekcje ewangelizacyjne w różnych formach, w których „rzeczywiście daliśmy się ponieść wizjonerowi, ks. Franciszkowi” – wspomina ks. dr Henryk Bolczyk, wychowanek ks. Blachnickiego i były wieloletni moderator generalny. Podczas polskich przemian na początku lat 80. XX wieku ks. Blachnicki pojechał z tymi rekolekcjami na Wybrzeże, „aby stanowiły one podstawę tej wizji społecznej solidarności, która jest niemożliwa do zaistnienia bez solidarności człowieka z Bogiem” – podkreślił prał. Bolczyk, należący do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, niegdyś również kapelan „Solidarności” w Kopalni „Wujek”.
„Światło-Życie” pogłębia wiarę świeckich i duchownych, angażuje się w obronę życia i profilaktykę społeczną, zwłaszcza trzeźwościową, umacnia rodziny gromadzące się w kręgach Domowego Kościoła. „Charyzmat Ruchu wymaga i oczekuje od nas, by nasze życie było tożsame z wiarą. To niejako automatycznie przekłada się na dokonywane przez nas wybory i relacje między nami, z naszymi dziećmi, z innymi ludźmi” – mówią Bożena i Tomasz Białopiotrowiczowie z Lublina, od wielu lat zaangażowani w życie społeczności lokalnej. „Jesteśmy przekonani, że nad wszystkim czuwa Pan Bóg, a w życiu jest zaróno krzyż, jak droga do wyzwolenia i zmartwychwstania. Dzięki Domowemu Kościołowi także nasze dzieci mogą trafniej podejmować życiowe decyzje w niełatwych realiach współczesnego świata” – dodają.
Przez dziesiątki lat w Ruch Światło-Życie zaangażowało się ponad 2 mln Polaków, a w świecie dociera on już m.in. do Chin. Jan Paweł II wskazywał w książce „Wstańcie, chodźmy!”, że to doświadczenie ruchu oazowego zainspirowało zwoływanie Światowych Dni Młodzieży. Uczestnicy spotkania na KUL wyrażali nadzieję na beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego już podczas kolejnych Dni Młodzieży w Krakowie.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.