Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło głęboki niepokój z powodu ataków na koptyjskich chrześcijan w Egipcie.
W napadzie na uczestników ceremonii ślubnej w jednej z dzielnic Kairu śmierć poniosły cztery osoby a kilkanaście zostało ciężko rannych. Wczoraj 21 października odbyły się pogrzeby zabitych, które przekształciły się w tłumne manifestacje tysięcy Egipcjan.
W oświadczeniu czytamy, że tak ostatni, jak i poprzednie akty terroru skierowane przeciwko egipskim chrześcijanom, budzą najwyższy niepokój władz Rosji. Ataki na ośrodki religijne Koptów, zamachy na ich życie i zdrowie, wywołują sprzeciw tym bardziej, że bardzo często ich inicjatorami są zwykli kryminaliści. Zdaniem autorów oświadczenia władze Egiptu powinny dołożyć wszelkich starań by nie dopuszczać do podobnych zdarzeń w przyszłości. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa bez względu na wyznawaną religię, a także stabilizacja sytuacji w kraju, pozwolą państwu egipskiemu osiągnąć potrzebny poziom rozwoju ekonomicznego i standardów społeczeństwa demokratycznego. Autorzy oświadczenia uważają, że szacunek wobec wybranych demokratycznie instytucji zapewni ogólnonarodowy ład społeczny i pokój międzyreligijny.
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.