Część polskich muzułmanów obchodzi Święto Aszura

W kalendarzu muzułmańskim przypada w środę szyickie Święto Aszura, dzień postu i pokuty, odnotowywane także przez część wyznawców islamu w naszym kraju. W niektórych gminach muzułmańskich odbyły się z tej okazji okolicznościowe modlitwy.

Tradycja żałobnego dnia Aszura wiąże się z wydarzeniem z historii islamu. Chodzi o śmierć w bitwie pod Karbalą w 680 roku imama Husajna - potomka Fatimy, córki Mahometa.

Na wieść o rodzinnej tragedii, zrozpaczona Fatima wymieszała wszystkie potrawy przygotowane na radosne przyjęcie. Dlatego w ten dzień muzułmanie przygotowują kompot z nieparzystej liczby gatunków suszonych owoców (najczęściej siedmiu).

Dla szyitów to najważniejsze święto. Z tej okazji urządzają widowiska pasyjne odtwarzające śmierć imama Husajna, wnuka Mahometa, uczestniczą też w pochodach przez miasto, raniąc sobie głowy mieczami i uderzając się metalowymi biczami.

Polscy wyznawcy islamu są w większości sunnitami. O święcie Aszura pamiętają bardziej ze względu na tradycję ich przodków, niż z powodów religijnych. Traktują to także jako wyraz szacunku dla szyickiego odłamu islamu.

"To podkreślenie wagi tego dnia pokuty i postu - bardziej spotkania, modlitwy intencyjne" - powiedział PAP mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

W środę w południe okolicznościowe modlitwy odbyły się w meczecie w Bohonikach. Wieczorem w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku odbędzie się modlitwa intencyjna i kolacja z okazji Dnia Aszura. "Panie ugotują tradycyjny kompot z różnych owoców" - dodał mufti Miśkiewicz.

Przedstawiciele MZR oceniają, że w Polsce jest ok. 5 tys. muzułmanów pochodzenia tatarskiego. Największe skupiska polskich wyznawców islamu są na Białostocczyźnie. Ich najważniejsze w roku święta religijne, to Kurban Bajram (Święto Ofiarowania) i Ramadan Bajram (zakończenia postu).

Liczbę wszystkich wyznawców islamu w naszym kraju szacuje się na ok. 25-30 tys. osób. Są to przede wszystkim studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy z państw islamskich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -1°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  wiecej »