Asyż: Odpust w Porcjunkuli

Jako święto Bożego przebaczenia obchodzony jest w Asyżu odpust Matki Bożej Anielskiej. Papieska bazylika pod tym wezwaniem wznosi się nad Porcjunkulą - kościółkiem, który św. Franciszek odbudował i przy którym umarł.

Miejsce to stało się kolebką zakonu franciszkańskiego. Jego założyciel przed ośmiu wiekami – w 1216 r. – uzyskał od Papieża Honoriusza III odpust zupełny dla odwiedzających ten kościółek. Został on później rozciągnięty na wszystkie kościoły parafialne oraz inne miejsca kultu pod opieką franciszkanów. Można go otrzymać 2 sierpnia pod zwykłymi warunkami skruchy, spowiedzi, Komunii i modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Eucharystii we wznoszącej się nad Porcjunkulą bazylice przewodniczył 2 sierpnia legat dla asyskich bazylik papieskich św. Franciszka i Matki Bożej Anielskiej, kard. Attilio Nicora. Wśród licznych pielgrzymów są też uczestnicy zorganizowanego już po raz 28. „Marszu Franciszkańskiego”. Od 25 lipca przebyli oni pieszo trasę z Florencji przez Alwernię – miejsce stygmatów św. Franciszka – do Asyżu. Odpust Porcjunkuli zwany jest po włosku „Perdono di Assisi” – „Przebaczenie z Asyżu”. „Trzeba przebaczenia, tego przeobfitego Bożego przebaczenia, by naprawdę pomogło nam odbudować nasze życie osobiste i wspólnotowe” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Domenico Sorrentino. Ordynariusz Asyżu zauważył, że żyjemy w społeczeństwie, w którym jest tak wiele podziałów. Występują one w samym sercu człowieka, w rodzinach, w relacjach między instytucjami, społeczeństwem, poszczególnymi grupami. Na świecie toczą się wojny, jest tak wiele przemocy. „Kiedy pojednujemy się z Bogiem, Jego przebaczenie każdy z nas odczuwa w sercu. Równocześnie jednak jest ono świadectwem, które szerzy się w społeczeństwie. Staje się sposobem, w jaki Bóg poprzez serce każdego z nas odbudowuje wspólnotę swoich dzieci” – powiedział abp Sorrentino.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »