W siedzibie Caritas Polska w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja naukowa towarzyszącą odbywającemu się w stolicy Szczytowi Klimatycznemu. Wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Współpraca duchowieństwa na rzecz sprawiedliwości klimatycznej”.
Organizatorami konferencji są CISDE (Międzynarodowa Współpraca dla Rozwoju i Solidarności), Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Caritas Polska. Jak mówi jej dyrektor, ks. Marian Subocz, „tematyka spotkania to przede wszystkim to, co niesie za sobą ocieplenie ziemi, zmiana klimatu. A chyba najbardziej cierpi dzisiaj kontynent afrykański. To są klęski suszy głodu, niekończące się konflikty, wojny, czystki etniczne, rabunkowa eksploatacja surowców mineralnych, ubóstwo. Zmiany klimatyczne spowodowane są rabunkową gospodarką” – podkreślił ks. Subocz.
W czasie spotkania specjalne przesłanie Stolicy Apostolskiej do uczestników Konferencji Klimatycznej przedstawił nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.