Kard. Martino w Chile: Człowiek jako podmiot ekonomii

„Obecny kryzys ekonomiczny w USA i na całym świecie to sygnał, że świat nie opiera się wyłącznie na kontach bankowych i pieniądzach. Wskazuje, że w centrum światowej gospodarki trzeba postawić osobę". Zwrócił na to uwagę 30 września przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax" na konferencji prasowej w Santiago de Chile.

Kard. Renato Martino, który kieruje równocześnie Papieską Radą ds. Migrantów i Podróżujących, mówił o szczególnie niepokojących problemach dzisiejszej ludzkości. Wspomniał wśród nich o losie 200 mln ludzi emigrujących w poszukiwaniu pracy, polepszenia warunków życia czy schronienia przed prześladowaniem. Przypomniał także, iż dostęp do wody to podstawowe prawo człowieka. Jest ono ściśle związane – podobnie jak żywność i praca – z prawem do życia. Dlatego niedopuszczalna jest prywatyzacja wody. Musi ona być do dyspozycji wszystkich. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” odwiedził także Papieski Uniwersytet Katolicki w Valparaiso. Nakreślił tam wizerunek polityka w świetle nauki społecznej Kościoła. Wskazał na centralność osoby z poszanowaniem dla jej podstawowych praw, przede wszystkim życia. Inspiracją polityki musi być integralny, solidarny humanizm. Należy doceniać rolę pośrednich ogniw społecznych, a zwłaszcza rodziny opartej na małżeństwie. Kluczowe znaczenie dla polityki mają prawda, sprawiedliwość, wolność i miłość. Wcześniej (29 września), w pierwszym dniu swej wizyty w Chile, gość z Watykanu odprawił Mszę dla młodzieży z ruchów kościelnych w sanktuarium św. Alberta Hurtado, chilijskiego jezuity i społecznika. W homilii wskazał, że z Eucharystii uczymy się solidarności, gotowości do służby oraz obrony godności i praw człowieka. Podkreślił, że w polityce należy się kierować miłością bliźniego. Z Chile przewodniczący papieskich rad „Iustitia et Pax” oraz ds. Migrantów i Podróżujących uda się 2 października z dwudniową wizytą do Gwatemali.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  30°C Niedziela
  dzień
  30°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »