Benedykt XVI o roli św. Pawła w utrzymaniu jedności pierwotnego chrześcijaństwa

Chrześcijańska wolność nie jest ani libertynizmem, ani wyłącznie swobodą decydowania, lecz upodobnieniem się do Chrystusa w służbie braciom. Mówił o tym Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej przedstawiając wkład św. Pawła w duchowe rozeznawanie pierwotnego Kościoła.

Za ilustrację rozwoju wspólnoty uczniów Chrystusa w duchu wolności, prawdy i powszechności posłużyły Papieżowi dwa wydarzenia: tak zwany Sobór Jerozolimski oraz incydent w Antiochii Syryjskiej. W obu wypadkach Apostoł Narodów odegrał doniosłą rolę. Streszczenie papieskiej katechezy: „Drodzy Bracia i Siostry! Poznajemy dzisiaj dwa wydarzenia, które ukazują wielki szacunek św. Pawła wobec św. Piotra i pozostałych Apostołów. Te wydarzenia to: Sobór Jerozolimski i incydent w Antiochii Syryjskiej. W czternaście lat po swoim nawróceniu, św. Paweł powrócił wraz z Barnabą i Tytusem do Jerozolimy, by omówić z pozostałymi Apostołami kierunki pracy ewangelizacyjnej. Wynikiem spotkania, uznanego za I Sobór była aprobata posługi św. Pawła wśród pogan. Sobór stał się wyrazem jedności Apostołów i otwartości Kościoła dla wszystkich. Uznano, że Prawo Mojżeszowe nie będzie już obowiązywać chrześcijan nawróconych z pogaństwa, a znakiem wolności wyznawców Chrystusa będzie służba braciom, zwłaszcza potrzebującym. Dając temu wyraz św. Paweł przekazał składkę, jaką wspólnoty założone przez niego wśród pogan zebrały dla Kościoła jerozolimskiego. Incydent w Antiochii dotyczył natomiast nieszczerej postawy św. Piotra wobec braci, zauważonej podczas posiłków, w których uczestniczyli wierni o tradycji judaistycznej i pochodzący z pogaństwa, różniący się co do konieczności zachowania przepisów rytualnych Starego Testamentu. Św. Paweł przypomniał, że wszyscy należący do Kościoła są wolni od dawnych przepisów. Istotna wymiana myśli, dialog i poszukiwanie jedności w Duchu Świętym pomogły odczytać Apostołom autentyczny wymiar ewangelicznej prawdy o usprawiedliwieniu w Chrystusie”. Papież powiedział po polsku: „Serdeczne pozdrowienie kieruję do obecnych tu Polaków. Bracia i Siostry, pamiętając o słowach świętego Pawła Apostoła, że «królestwo Boże, ... to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym» (por. Rz 14, 17), otwórzmy serca na działanie Bożego Ducha. Pełniąc czyny miłości bliźniego, wzorem Apostołów służmy ewangelicznej prawdzie. Z serca błogosławię wam i waszym bliskim”. Benedykt XVI polecił też modlitwom wiernych zbliżające się zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów poświęcone Słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Poniedziałek
  dzień
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  wiecej »