W diecezji siedleckiej powstało Bractwo św. Judy Tadeusza

W diecezji siedleckiej powstało Bractwo Świętego Judy Tadeusza. Kapituła Bractwa została powołana 28 października w święto Świętych Apostołów, Szymona i Judy Tadeusza - patronów diecezji siedleckiej, podczas Eucharystii sprawowanej w katedrze przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Biskup Siedlecki nadał też statut Bractwu.

W skład Kapituły weszło 11 członków, wywodzących się ze środowiska osób od lat związanych z Katolickim Radiem Podlasie. Wśród nich są przedsiębiorcy, lekarze, naukowcy i nauczyciele. Rozgłośnia diecezjalna będzie swoistą bazą w pracy grupy. Mottem przewodnim Bractwa św. Judy Tadeusza są słowa: "Świadczyć odważnie o Chrystusie". Oznacza to, że jego członkowie jako swój ideał przyjmują życie i naukę Jezusa Chrystusa i zmierzają do kształtowania w życiu osobistym, zawodowym i społecznym, postawy uczniów Jezusa. Zadaniem Bractwa jest m.in.: praca nad pogłębieniem własnego życia duchowego, praca na rzecz młodego pokolenia, przez stwarzanie warunków i atmosfery mobilizującej do pracy nad sobą oraz kształtowania osobowości; doskonalenie siebie w dziedzinie wiedzy religijnej, prawd wiary, zasad moralnych; zapoznawanie się z dokumentami Kościoła i szerzenie nauki społecznej Kościoła oraz wprowadzanie jej w życie, pogłębianie znajomości dorobku kultury narodowej i regionalnej oraz twórcze angażowanie się w rozwój życia kulturalnego. Członkowie mają także dbać o kulturę osobistą, promowanie chrześcijańskiego modelu rodziny poprzez przykład własny i pomoc innym, czynny udział w życiu Kościoła i jego misji apostolskiej, zaangażowanie w życie społeczne przez podejmowanie funkcji publicznych. Powinni oni promować rzetelną i sumienną pracę, zwłaszcza przez własną postawę, wspierać przedsiębiorczość, szczególnie wśród młodych. Charakterystyczna dla nich ma być także postawa gotowości niesienia pomocy potrzebującym, kultywowanie tradycji patriotycznych troski o Naród i Państwo, ze szczególnym uwzględnieniem regionu środkowo-wschodniej Polski, współpraca z organizacjami krajowymi i zagranicznymi, które prowadzą swoją działalność z inspiracji tradycji chrześcijańskiej. Bractwo ma także uczestniczyć w formacji prowadzonej przez Biskupa Siedleckiego, tzn. w celebracjach Słowa Bożego, rekolekcjach, dniach skupienia, pielgrzymkach. Członkowie zobowiązali się do wspierania modlitwą, radą, pracą, środkami materialnymi dzieł Kościoła oraz uznają jako priorytet wspieranie inicjatyw swych współbraci, podejmowanych na rzecz Kościoła, regionu i diecezjan. Bractwo jest organizacją elitarną, bezwzględnie apolityczną, zamkniętą, dobrowolną i dyskrecjonalną. Jako organizacja nie angażuje się w bieżące życie polityczne, a jego członkowie nie mogą wspierać się jego autorytetem w swej działalności publicznej. 5 stycznia przyszłego roku odbędzie się uroczyste przyjęcie pierwszych członków do Bractwa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »