Psycholog dla kleryków

Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego wydała "Wskazania odnośnie do wykorzystywania nauk psychologicznych w przyjmowaniu i formacji kandydatów do kapłaństwa". - napisał Nasz Dziennik. - Zdaniem ks. kard. Zenona Grocholewskiego dokument ten ma nie tylko pomóc w odpowiednim doborze seminarzystów, ale także wspierać rozwój osobowy kleryków.

Dokument ten będzie zobowiązywał wszystkich chcących wstąpić do seminarium duchownego do odbycia badań psychologicznych. Dokument ten jest potrzebny ze względu na chaotyczny charakter współczesnego życia i dostrzegane zagrożenia, m.in. relatywizm moralny, błędne wizje ludzkiej seksualności, niestabilność związków rodzinnych, społecznych czy zmienność decyzji. Naukom psychologicznym nie można jednak - podkreślano w trakcie prezentacji - przypisywać przesadnej roli, a jej przedstawiciele nie mogą wchodzić w rolę ojców duchownych. - Zjawiska te mogą rodzić rany w ludzkiej psychice i uniemożliwić życie zgodne z ideałami niezbędnymi w pracy kapłańskiej. W takich sytuacjach może się okazać konieczna pomoc eksperta w dziedzinie nauk psychologicznych. Trzeba bowiem pamiętać, że formacja kapłańska nie ogranicza się do wymiaru intelektualnego, duszpasterskiego czy duchowego, ale zawiera także wymiar ludzki - mówił kard. Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Należy wypracować pełną równowagę pomiędzy formacją duchową a pomocą psychologa, nie lekceważąc żadnej z nich. - dodawał.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »