Kawęcki mistrzem Europy

Radosław Kawęcki zdobył złoty medal w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w duńskim mieście Herning. Polak, który w tej konkurencji jest także mistrzem świata, w imprezie tej rangi triumfował trzeci raz z rzędu

Rezultat podopiecznego trenera Jacka Miciula to 1.49,42. Drugie miejsce zajął Węgier Peter Bernek - 1.50,43, a trzecie Niemiec Christian Diener - 1.51,40. Kawęcki zwyciężył z olbrzymią łatwością, pokazując, że na Starym Kontynencie nie ma sobie równych.

Dwóch biało-czerwonych wystartowało w finale 400 m kraulem. Paweł Korzeniowski zajął piąte miejsce (3.41,64), a Filip Zaborowski szóste (3.42,00). Triumfował Rosjanin Nikita Łobincew (3.39,47), przed Włochem Andreą Mitchellem D'Arrigo (3.40,54) i Serbem Velimirem Stjepanovicem (3.40,91).

Z reprezentantów Polski o medale pierwszego dnia mistrzostw walczyli jeszcze Konrad Czerniak na 50 m stylem dowolnym i Klaudia Naziębło na 200 m stylem motylkowym oraz kobieca sztafeta 4x50 m kraulem. Podopieczny trenera Bartosza Kizierowskiego był piąty (21,43), a zawodniczka Juvenii Wrocław zajęła dziewiąte miejsce (2.08,99).

Dobrze spisała się kobieca sztafeta. Aleksandra Urbańczyk, Alicja Tchórz, Dominika Sztandera i Anna Dowgiert czasem 1.38,78 zajęły piąte miejsce. Wygrały Dunki (1.37,04), które o 0,04 s wyprzedziły Szwedki i o 0,09 Rosjanki.

Udział w piątkowym finale 100 m stylem motylkowym zapewnił sobie Michał Poprawa, który w półfinale uzyskał ósmy czas (51,17). W jego ślady nie poszedł Korzeniowski. Zmęczony rywalizacja na 400 m kraulem zajął dopiero 15. miejsce (52,03). Najszybszy był Niemiec Steffen Deibler (49,89).

Ozdobą dnia był rekord Europy na 200 m stylem motylkowym. Hiszpanka Mireia Belmonte Garcia osiągnęła rezultat 2.01,52. Druga Niemka Franziska Hentke straciła do niej prawie dwie sekundy, a trzecia Brytyjka Jemma Lowe prawie trzy. (PAP)