Złote medale polskich pływaków

Radosław Kawęcki (Korner Zielona Góra) zdobył złoty medal pływackich mistrzostw Europy w Berlinie na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Chwilę wcześniej pierwsze miejsce na 100 m stylem motylkowym zajął Konrad Czerniak (Wisła Puławy).

Kawęcki, który jest rekordzistą Europy oraz ME w tej konkurencji, uzyskał czas 1.56,02 i nie dał konkurencji szans. Choć przez pierwsze 100 m trzymał się raczej z tyłu stawki, ostatecznie wyprzedził drugiego Niemca Christiana Dienera o 1,14 s. Brąz wywalczył Węgier Gabor Balog - 1.57,42.

Czerniak, który przed rokiem wywalczył na 100 m "motylkiem" brązowy medal mistrzostw świata w Barcelonie, w sobotę rezultatem 51,38 s ustanowił najlepszy czas rywalizacji o czempionat Starego Kontynentu.

Miejsce na podium wywalczyli także Węgier Laszlo Cseh, który do triumfatora stracił 0,51 s, oraz minimalnie wolniejszy Paweł Sankowicz z Białorusi - 51,92 s.

Szóstą pozycję wynikiem 52,15 s zajął w tej konkurencji Paweł Korzeniowski (AZS Warszawa), który nie wykorzystał szansy na zdobycie drugiego krążka w berlińskiej imprezie - w czwartek był trzeci na dystansie dwukrotnie dłuższym.

Kilka minut po zwycięstwie Czerniak wystartował w półfinale na 50 m stylem dowolnym i zajął w nim drugie miejsce, notując piąty czas. To oznacza, że w niedzielę będzie miał szansę na kolejny krążek.