Empatia nie pozwala dopuścić do mrożenia embrionów

- Empatia mi nie pozwala dopuścić do powiększania liczby zamrożonych embrionów - mówił w wywiadzie dla dziennika "Polska" Jarosław Gowin. Przy okazji sprecyzował swoje poglądy na mrożenie i adopcję zarodków oraz refundację i zakończył nadzieją, że nowe prawo zmieni myślenie Polaków, podobnie jak to zrobiła ustawa antyaborcyjna.

- Za niedopuszczalne uważam celowe tworzenie zarodków nadliczbowych - tłumaczył w wywiadzie dla dziennika "Polska" Jarosław Gowin. - Po pierwsze, istnieje już tyle zamrożonych zarodków, że wystarczyłoby ich do adopcji na dziesiątki lat [kilkadziesiąt tysięcy - przyp.]. Poza tym uważam, że samo tworzenie zarodków ze świadomym zamiarem ich zamrożenia jest niezgodne z godnością człowieka. Człowiek nie może być traktowany jako środek, zawsze powinien być celem. Tymczasem zamrażając zarodek, przyznajemy mu tylko warunkowe prawo do istnienia - mówił polityk. Poseł zgadza się natomiast - w imię osiągnięcia szerokiego kompromisu - na częściowe refundowanie zabiegów. - Prace nad ustawą przebiegają znacznie wolniej, niż bym sobie tego życzył - wyjaśnia w odpowiedzi na pytanie, kiedy będzie to możliwe - Przypuszczam, że teraz najbliższy termin jej uchwalenia to jesień tego roku. Miałem nadzieję, że uda się to już wiosną. Jednak teraz jest zbyt blisko wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Co do refundacji, to powinna być ona możliwa od przyszłego roku. - dodaje. Zastanawiał się Pan kiedyś, ilu Polaków myśli podobnie? - zapytała dziennikarka. - Na razie mniejszość - odpowiada. Zaraz jednak dodaje: Wystarczy prześledzić, jak zmieniały się poglądy Polaków na temat aborcji. Na początku lat 90. była ona traktowana niemal jak zabieg antykoncepcyjny. Dziś nawet w środowiskach opowiadających się za liberalizacją tej ustawy mówi się, że aborcja jest tragedią. - Mam nadzieję, że podobnie wychowawczy wpływ będzie miała ustawa bioetyczna, w tym regulacje dotyczące in vitro - konkluduje.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »