Kard. Kasper: W kwestii lefebrystów Kuria Rzymska popełniła błędy

"Zbyt mało rozmawiano z sobą w Watykanie i nie wskazywano, gdzie mogą się pojawić problemy" - powiedział kard. Walter Kasper.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z sekcją niemiecką Radia Watykańskiego skrytykował działania Kurii Rzymskiej towarzyszące zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów-lefebrystów. „Obserwuję całą debatę z głębokim niepokojem. Nikt nie może się cieszyć z tego, że pojawiły się nieporozumienia. Z pewnością jednak popełniono błędy w zarządzaniu Kurią” – powiedział niemiecki purpurat przebywający w Moskwie na uroczystościach intronizacji patriarchy Cyryla I. Podkreślił jednocześnie, że zniesienie ekskomuniki jest tylko „zniesieniem przeszkody”, aby można było rozpocząć rozmowy z lefebrystami w wielu kwestiach natury teologicznej. „Sądzę, że będzie to trudny dialog, zarówno na temat ekumenizmu, dialogu międzyreligijnego, jak Eucharystii i wolności religijnej” – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Zdaniem kard. Kaspera, papież chciał rozpocząć dialog z Bractwem św. Piusa X, „gdyż pragnie jedności wewnętrznej i zewnętrznej”. Hierarcha zastrzegł, że zniesienie ekskomuniki nie oznacza, iż czterej biskupi bezprawnie wyświęceni przez abp. Marcela Levebvre’a są w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim. „Są w dalszym ciągu suspendowani, a my ufamy, że teraz nastąpią szczere rozmowy, pod warunkiem, że owi biskupi uczynią kroki wyjścia nam na przeciw”. Szef watykańskiej dykasterii oznajmił, że obecna sprawa zniesienia ekskomuniki z biskupów-lefebrystów świadczy o braku wewnętrznej komunikacji między urzędami Kurii Rzymskiej. „Zbyt mało rozmawiano ze sobą w Watykanie i nie wskazywano, gdzie mogą się pojawić problemy. Deklaracje ogłaszane «post factum» stwarzają o wiele trudniejszą sytuację” – powiedział kard. Walter Kasper.

«« | « | 1 | » | »»
 • discipulus
  04.02.2009 07:59
  Trzeba też przypominać, bo to ważne dla społeczności katolickiej, ze i zwykli księża lefebrowscy są suspendowani, czyli nie mogą WAŻNIE rozgrzeszać oraz błogosławić małżeństw oraz godziwie (bez świętokradztwa) celebrować Eucharystii.
  Jakoś brak informacji i wiedzy na ten temat.
 • Viator
  04.02.2009 09:51
  Coraz bardziej mi się kardynał Kasper podoba :) Nie śmiałem tak jak on nawet myśleć, bo wydawało mi się niedorzecznością, by do Kurii Rzymskiej mogły w tak dużym stopniu wrócić metody z czasów przedsoborowych, gdy decyzje podejmowano dzięki koneksjom, znajomościom i naciskom. Miałem jednak nieodparte wrażenie, ze tak się stało, gdy "uwolniono" Mszę trydencką stwarzając przy okazji spore zamieszanie jeśli idzie o władze biskupów na podległym im terytorium. Świadczyły o tym ciągłe "przecieki" kardynała Hoyosa, że coś się dzieje, coś jest tworzone, a inni nie mieli o tym zielonego pojęcia. Cóż, jak to mawiał kardynał Dziwisz... "Ja byłem od otwierania drzwi przed papieżem, obecny sekretarz jest od ich zamykania". Kolegialność może nie jest tak ważna, gdy papież ma wielu mądrych doradców i potrafi słuchać. Nawet tych "prostych" ludzi, z którymi spotkał się na prywatnej audiencji czy zjadł z nimi obiad. Benedykt XVI, świetny teolog, niestety takiej umiejętności nie ma. I stąd częste zamieszania.

  Żeby nie było: w kwestii cofnięcia ekskomuniki lefebrystom nie uważam, jakoby popełniono jakiś wielki błąd. Owszem, to wielkie ustępstwo, które akurat mi się nie podoba. Ale kwestia holokaustu nie ma z tym nic wspólnego.
 • Mariusz Sadowski
  05.02.2009 17:22
  Wydaje mi się że kard. Kasperowi bliżej do Lutra i Kalwina niż do katolickiego Rzymu.
 • Jan Kokot
  06.02.2009 15:40
  Pan Mariusz Sadowski jest widocznie Levebrysta.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »