Syria: Ekumeniczny Wielki Post

Różnice w kalendarzu liturgicznym wpływają na przygotowanie do świąt wielkanocnych w Syrii. Katolickie Kościoły wschodnie rozpoczęły Wielki Post nie w Środę Popielcową, lecz w miniony poniedziałek. Natomiast katolików i prawosławnych, jeśli chodzi o datę liturgicznych obchodów początku Wielkiego Postu oraz Wielkanocy, dzieli w tym roku tylko jeden tydzień.

Jednak, jak podkreśla ks. Zygmunt Kwiatkowski, jezuita pracujący w Syrii, w praktyce oznacza to, że gdy katolicy będą śpiewać wielkanocne Alleluja, wierni prawosławni wchodzić będą w tym czasie w tajemnicę krzyżowej śmierci Chrystusa. „Problem jedności uczniów Chrystusa pojawia się w sposób naturalny na początku Wielkiego Postu jako zasadnicze wyzwanie dla tutejszego Kościoła, który – oprócz tego, że jest niewielką mniejszością w łonie muzułmańskiej większości – jest jednocześnie podzielony na szereg rytów i tradycji – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Kwiatkowski. – Instytucjonalny brak jedności chrześcijańskiej jest zaprzeczeniem wyraźnego życzenia Chrystusa, które – ponieważ zostało wyrażone podczas Ostatniej Wieczerzy – obecne jest w sposób nieusuwalny w każdej sprawowanej Eucharystii, gdziekolwiek się ona na świecie odbywa. Na szczęście w tutejszym Kościele odczuwa się wyraźnie ducha ekumenizmu, który pozwala zobaczyć wzajemne różnice i odmienności w perspektywie wspólnoty podstaw wiary oraz wspólnoty pragnień, aby być autentycznymi uczniami Chrystusa, co według Jego nauki oznacza jedno – ofiarną miłość. Innej miary autentyczności chrześcijańskiej nie ma. Dlatego nie tylko wrogość jest jej przeciwna, ale również obojętność, bo nie można się przecież uważać za szczerego ucznia, gdy z obojętnością traktuje się uroczyście wygłoszoną i posiadającą wartość testamentu naukę Mistrza” – dodał polski misjonarz z Syrii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »