Kostaryka: Biskupi na rzecz walki z kryzysem

Do podjęcia reform społecznych, które umożliwiłyby zwiększenie liczby miejsc pracy, wezwał władze Kostaryki tamtejszy episkopat. W specjalnym komunikacie wydanym na zakończenie obrad plenarnych biskupi zwrócili uwagę, że światowy kryzys w coraz większym stopniu uderza w krajową gospodarkę, powodując jej kurczenie się i spadek zatrudnienia.

Stąd potrzeba przekształceń społecznych, które dałyby więcej nadziei ludziom i umożliwiłyby większą aktywność gospodarczą. Apel episkopatu zbiegł się w czasie z zaproponowaniem przez kostarykańskich przedsiębiorców specjalnej strategii walki z kryzysem, która m.in. zakłada ochronę miejsc pracy. Ze swej strony Kościół wyraża gotowość współdziałania z innymi środowiskami społecznymi w pomocy humanitarnej osobom poszkodowanym tak przez kryzys, jak i przez niedawne klęski żywiołowe: powodzie i trzęsienie ziemi. Biskupi wzywają też do zaciśnięcia pasa w dziedzinie wydatków publicznych, zwłaszcza gdy chodzi o kampanię wyborczą, i do skupienia się na niezbędnych reformach przywracających równowagę gospodarczą i społeczną. Episkopat Kostaryki odniósł się także do spraw ściśle kościelnych. W komunikacie zwrócono uwagę na powołania kapłańskie, których co prawda nie brakuje, jednak na ich jakości odbija się utrata wartości duchowych przez społeczeństwo. Stąd pilna potrzeba zwrócenia uwagi na jakość formacji seminaryjnej. Biskupi przedstawili też plan wprowadzania w życie misji kontynentalnej na terenie Kostaryki. Ma ona objąć odnowę różnych form życia kościelnego, ze szczególnym uwzględnieniem bezpośredniego głoszenia Dobrej Nowiny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »