Wielka Brytania: Prymas lordem

Katolicki kard. Cormac Murphy-O'Connor jest na najlepszej drodze do zajęcia miejsca w brytyjskiej Izbie Lordów - donosi dziennik The Times. Byłby pierwszym katolickim duchownym dopuszczonym do tej godności od XVI wieku.

Rezydujący w Londynie kard. Cormac Murphy-O'Connor jest prymasem Anglii i Walii. Gdyby rzeczywiście królowa Elżbieta II przyznała mu tytuł lorda, byłby to przełom w historii brytyjskiego katolicyzmu. Katoliccy hierarchowie nie zasiadali w Izbie Lordów od czasów reformacji. Miejsce w Izbie Lordów pomogłoby kardynałowi w prowadzonej walce przeciw legalizacji eutanazji, zmuszaniu katolickich ośrodków adopcyjnych do rozpatrywania wniosków par gejowskich oraz dalszej liberalizacji prawa aborcyjnego – zaznacza Gazeta Wyborcza. Choć takie cele przyświecają również nauczaniu Benedykta XVI, to jednak, jak mówi watykanista Paolo Rodari na łamach Gazety, plany wejścia do Izby Lordów wywołały w Watykanie duże niezadowolenie. O nominacji prymasa rozmawiał ze Stolicą Apostolską premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown – pisze The Times. Jak tłumaczył dziennikowi, prymas odznaczał się wielką prawością w czasie, kiedy był kardynałem i tym zasłużył sobie na szacunek ludzi nie tylko z grona kościoła katolickiego. Jak przypomina Gazeta Wyborcza, Izba Lordów symbolicznie podlega brytyjskiej królowej pełniącej również rolę głowy Kościoła anglikańskiego. Podczas ceremonii nadania tytułu nowy lord składa przysięgę wierności brytyjskiemu monarsze. W ciągu najbliższych tygodni kardynał Cormac Murphy-O’Connor powinien przejść na emeryturę i wówczas, jak pisze The Times, zostanie mu zaoferowana godność lorda.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Czwartek
  rano
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  wiecej »