Moniuszko? Kościuszko?

W weekend na nasze ekrany wszedł film „Popiełuszko. Wolność jest w nas". Czy jest to produkcja udana?

Wybierając się na film do kina miałem sporo obaw. W ostatnich latach, szczególnie w Teatrze Telewizji wiele było takich obrazów, które ukazywały nam PRL jako czarno-biały świat szlachetnych opozycjonistów i diabolicznych ubeków. Tych pierwszych filmowano na tle skąpanej słońcem przyrody, tych drugich w zadymionych melinach w otoczeniu kobiet lekkich obyczajów – kto widział „Złodzieja w sutannie” ten wie, o czym piszę. Całe szczęście ekranowa biografia księdza Jerzego odbiera, od tamtego schematu. Czy jednak można ten film nazwać biograficznym? To raczej imponujący fresk historyczny na tle którego umieszczono sceny z życia księdza Popiełuszki, przeplatając je ogromną liczbą autentycznych wydarzeń z historii współczesnej, do czego wykorzystano także zdjęcia dokumentalne. Jest tu klika scen „kulejących”. Patetyczne pokazywanie Polski w kilku sekwencjach od Bałtyku, po szczyty Tatr, z góralami, harcerzami, górnikami w galowych mundurach i Zbigniewem Herbertem w tle to jednak mała przesada – istny, defiladowy patriotyzm - ale to właściwie jedyny zarzut, jaki mam do twórców filmów. Adam Woronowicz błysnął już aktorsko w „Chopinie. Pragnieniu miłości”, a tutaj tylko swą klasę i talent potwierdził, znakomite są także zdjęcia i rozmach inscenizacyjno-scenograficzny. Cieszy także fakt, że postać księdza Jerzego postanowiono pokazać z różnych perspektyw. Nie jest więc on tylko i wyłącznie bohaterem, jak Moniuszko i Kościuszko – o czym zresztą humorystycznie mowa w filmie - czy też walczącym za sprawę cierpiętnikiem-męczennikiem, ale także człowiekiem potrafiącym z siebie żartować, rozładowując w ten sposób patos, na jaki zanosiło się w kilku scenach. Obok kapitalnej Agaty Piotrowskiej-Mastalerz w roli makbetowsko podłej pani prokurator, mamy również autentycznie zawstydzonych sędziów, którzy zmuszeni są wydać wyrok, z którym się nie zgadzają, a co, powodowani strachem, jedna czynią. Między innymi ta scena ratuje film od czarno-białego ukazywania realiów PRL-u. „Prymas. Trzy lata z tysiąca” i „Śmierć jak kromka chleba” były poruszającymi dramatami. „Popiełuszko. Wolność jest w nas” ma raczej inne ambicje. To film w dużej mierze przeznaczony dla szkolnej widowni, streszczający kilka dekad z historii, ale bynajmniej nie oznacza to, że jest przez to gorszy. Zwłaszcza w finale porusza, podobnie jak wspomniane filmy Kotlarczyk i Kutza. Bez wątpienia warto zobaczyć.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • klucha
  02.03.2009 16:23
  tylko jak na tle postaci ks Jerzego wyglądają ci ,,teczkowi"?
 • Krzysztof
  02.03.2009 15:06
  Wyszedłem z tego filmu zbudowany, zwłaszcza teraz kiedy co chwila wyciąga się z teczek kolejnych agentów w sutannach. Dla młodszych i starszych film o. ks. Jerzym jest doskonałą okazją, aby zobaczyć postawę duchoweiństwa i wiernych, któzry w czasach zniewolenia nie bali się być WOLNI.
  KAŻDEMU TEN FILM POLECAM
 • inwigilowana"
  05.03.2009 18:30
  Jeszcze raz pójde sobie obejrzec ten film aby posmakowac w niuansach gry aktorskiej i paru scen ( głównie tych z humorem) tego filmu a najwazniejsze żeby rozpocząć Wielki Post od refleksji...mysle ze ten film w tym pomoze...przypomnieć sobie, że sa mozliwe takie postawy,postacie jak ks P. i jego motto Zło dobrem zwyciezac
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »