Zabrze: Tu es Petrus i Świętokrzyska Golgota

Dwa oratoria Piotra Rubika i Zbigniewa Książka zostaną zaprezentowane w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu 11 i 12 listopada br.

Terminy: 11 listopada - Świętokrzyska Golgota g. 19.00 12 listopada - Tu es Petrus g. 19.00

Świętokrzyska Golgota

Lament u wrót Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – powstała na wielki jubileusz chrześcijaństwa 2000 roku, z inicjatywy byłego wojewody, obecnie prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego. Dzieło, chwalące piękno Gór Świętokrzyskich i Kielecczyzny, dedykowane jest papieżowi Janowi Pawłowi II. Muzykę oratorium skomponował Piotr Rubik do słów Zbigniewa Książka. Prapremiera „Golgoty Świętokrzyskiej” odbyła się w kwietniu 2004 roku w kieleckiej katedrze. Jedna z pieśni oratorium – „Quo vadis, Domine?” – stała się przebojem w repertuarze Michała Bajora. Święty Krzyż – według legendy w jedenastym wieku na górę Łysiec, zwaną Łysą Górą lub Świętym Krzyżem, dotarły z Węgier relikwie krzyża, do którego według tradycji przybito Jezusa Chrystusa. Od nazwy góry nazwano całe pasmo Górami Świętokrzyskimi. Benedyktyński klasztor, istniejący wśród ostępów leśnych od XII wieku wniósł duży wkład nie tylko w krzewienie wiary chrześcijańskiej, ale także w rozwój życia kulturalnego i gospodarczego regionu. Niegdyś to sanktuarium, popularniejsze od Częstochowy i wszystkich innych w Polsce, nawiedzali wielokrotnie królowie: Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary z Królową Boną, Zygmunt III Waza, Władysław IV i Michał Korybut Wiśniowiecki. Krwawe karty historii owianego licznymi i cudownymi legendami miejsca, świętokrzyskiej Golgoty, uświęconej obecnością relikwii krzyża – symbolu męki, zapisały lata 1884 – 1942, kiedy mury opactwa stawały się kolejno carskim więzieniem karnym i obozem dla jeńców radzieckich. Po II wojnie światowej powoli odbudowywano zabytkowy zespół klasztorny, czyniąc jego gospodarzami osiadłych w tym miejscu od 1936 roku Misjonarzy Oblatów Marii Niepokalanej. Obecnie dziesiątki turystów rocznie zwiedza Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Tu Es Petrus – Ty Jesteś Skała

14 maja 2005 roku w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni odbyła się premiera oratorium "Tu Es Petrus" napisanego przez scenarzystę, prozaika i dramaturga Zbigniewa Książka z muzyką kompozytora i multiinstrumentalisty Piotra Rubika. To ich drugie, po „Świętokrzyskiej Golgocie”, wspólne przedsięwzięcie w którym połączyli swe siły, by dla widza-słuchacza otworzyć świat doznań liryczno-muzycznych. Jak pisze Zbigniew Książek - "Tu Es Petrus" to poetycka opowieść o trzech najważniejszych tajemnicach tego świata. Te tajemnice to TAJEMNICA STWORZENIA, TAJEMNICA KRZYŻA i TAJEMNICA MIŁOŚCI. "Tu es Petrus" to jednocześnie poetycka opowieść o trzech największych problemach XXI wieku. Te problemy to GŁÓD obok BOGACTWA, WOJNY w opozycji do POKOJU i NIENAWIŚĆ w ludzkich sercach obok pragnienia ŁADU SERCA. "Tu Es Petrus" to poetycka opowieść o NASTĘPCY PIOTRA - Janie Pawle II, któremu przyszło w swoim życiu i pontyfikacie zmierzyć się z powyższymi kwestiami. O Papieżu, który podążył drogą Ukrzyżowanego i z pokorą poniósł krzyż cierpienia, krzyż życia, krzyż wiary i krzyż bólu. Na kanwie muzyczno-wokalnej stworzonej przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej oraz chór kameralny Fermata pod "batutą" Ewy Robak, wspaniałe kreacje stworzyli wykonawcy: Dorota Marczyk – wokalistka i skrzypaczka, Joanna Słowińska – pieśniarka i skrzypaczka, Olga Szomańska wielokrotnie nagradzana absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego we Wrocławiu, a także Przemysław Branny - aktor i pieśniarz, Maciej Miecznikowski - z wykształcenia śpiewak operowy, znany jako lider zespołu Leszcze oraz Janusz Radek obdarzony niepowtarzalną barwą głosu wokalista i aktor. Warto również przypomnieć, iż pochodząca z oratorium „Tu Es Petrus” piosenka „Niech mówią, że to nie jest miłość”, zdobyła tytuł przeboju lata podczas tegorocznego Festiwalu Jedynki w Sopocie, zaskarbiając sobie przy tym niespotykaną przychylność zarówno sopockiej publiczności, jak również telewidzów.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
11°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »