Nosowski wystąpił z rady polsko-rosyjskiego forum

Publicysta katolicki i redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski zrezygnował z członkostwa w Radzie Programowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego.

Decyzję, o której poinformował na swoim blogu, podjął "w związku z zapowiedzią zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę".

Nosowski napisał w sobotę na swoim blogu na stronach Laboratorium "Więzi", że o swojej decyzji poinformował już pisemnie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

W liście do szefa MSZ napisał, że "agresywna postawa najwyższych organów państwa rosyjskiego - prezydenta Władimira Putina i Rady Federacji - jest całkowicie bezzasadna i nie ma żadnych podstaw prawnych".

"Państwo rosyjskie podważa podstawowe standardy polityki międzynarodowej, grożąc inwazją wojskową niepodległej Ukrainie, a nieoficjalnie już wcześniej prowadząc konsekwentną politykę zmierzającą do rozczłonkowania państwa ukraińskiego" - stwierdził publicysta.

"W tej sytuacji uważam za niemożliwe dalsze uczestniczenie w gremium, którego członkowie ze strony rosyjskiej mianowani są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Prawdziwie obywatelski, szczery dialog Polaków z Rosjanami jest (coraz bardziej) potrzebny. Nie mogę jednak swoim nazwiskiem wspierać inicjatywy, którą ze strony rosyjskiej współtworzą organy państwowe" - wyjaśnił Nosowski.

Jego zdaniem, stanowisko Rosji "zagraża także żywotnym interesom Rzeczypospolitej Polskiej".

"Oczekuję od Pana Ministra natychmiastowego podjęcia wszelkich możliwych działań - w skali kraju, Unii Europejskiej, NATO i ONZ - na rzecz powstrzymania rosyjskiej agresji i zabezpieczenia trwałego, sprawiedliwego pokoju w naszej części Europy" - napisał Nosowski.

Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego jest jedną ze struktur mających służyć poprawie stosunków dwustronnych. W sesjach Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego uczestniczą twórcy kultury, ludzie mediów, politolodzy oraz politycy z Polski i Rosji. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2003 r. w Warszawie, a drugie - w 2004 r. w Petersburgu. Później z powodu ochłodzenia w relacjach dwustronnych w spotkaniach nastąpiła przerwa.

Forum zostało reaktywowane w 2008 r. z inicjatywy szefów dyplomacji Polski i Rosji, Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa, a jego sesja odbyła się we wrześniu w Warszawie. Kolejne posiedzenia tej struktury zorganizowano w maju 2009 r. w Moskwie i grudniu 2010 r. w Warszawie, a w latach 2012 i 2013 - w Moskwie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
wiecej »