W Sejmie jedność ws. Ukrainy

Sejm - przez aklamację - przyjął w środę wieczorem uchwałę ws. solidarności z Ukrainą, w której podkreślił m.in. nienaruszalność terytorialną Ukrainy, a także ocenił, że "polityczno-wojskowe działania Rosji wobec tego kraju oznaczają pogwałcenie umów międzynarodowych".

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem ukraińskim, łączy się w bólu z bliskimi i rodzinami poległych w czasie ostatnich walk na Majdanie" - głosi uchwała. Podkreślono w niej, że Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem i że jej "terytorialna integralność nie może być naruszana i kwestionowana", a demokratyczne przemiany na Ukrainie "są uznawane i wspierane przez demokratyczny świat".

W uchwale oceniono, że "polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy, zwłaszcza Krymu, są naruszeniem praw suwerennego państwa i oznaczają pogwałcenie przez Rosję szeregu umów międzynarodowych, w tym: Karty Narodów Zjednoczonych, zasad współpracy międzynarodowej wytyczonych przez OBWE, memorandum budapeszteńskiego z 1994 roku, rosyjsko-ukraińskiego traktatu o przyjaźni z 1997 roku, bilateralnej umowy o stacjonowaniu wojsk rosyjskich w bazie w Sewastopolu.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje poparcie dla suwerennych wysiłków narodu ukraińskiego na rzecz kontynuowania demokratycznej transformacji. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest przekonany, że nowy rząd w Kijowie, który jest legalną władzą na Ukrainie, będzie takie wysiłki podejmował" - głosi dokument.

W uchwale Sejm apeluje też do rządu RP o podjęcie "dalszych wysiłków na rzecz politycznego i ekonomicznego wsparcia ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej".

W uchwale zapisano też, że Sejm RP apeluje do parlamentów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie inicjatyw, które doprowadzą do "poparcia demokratycznych aspiracji narodu ukraińskiego oraz do wyrażenia solidarności z Ukrainą w działaniach zmierzających do utrzymania jej suwerenności i integralności terytorialnej".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Niedziela
wieczór
12°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
13°C Poniedziałek
dzień
wiecej »