Tatarzy: będziemy bronić swojej ojczyzny

Krymscy Tatarzy będą bronić swojej ojczyzny, choć nie mają broni, a w składzie Ukrainy chcą pozostać, bo dąży ona do wolności i demokracji - powiedział PAP rzecznik Duchowej Rady Muzułmanów Krymu Ajder Adżymambetow.

"Krymscy Tatarzy będą bronić swojej ojczyzny, bo innej nie mają. Wyjechać, zostać uchodźcami nie chcemy i nie uczynimy tego. A obywatelami Rosji być nie chcemy. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, że Krym mógłby znaleźć się w składzie Rosji. Jesteśmy niezależnym, suwerennym terytorium Ukrainy" - oświadczył.

Jak podkreśla Adżymambetow, Tatarzy krymscy pragną, żeby Krym pozostał w Ukrainie, przede wszystkim z umiłowania wolności. "Ukraiński naród dąży do demokracji, do europejskich standardów, do europejskiego stylu życia i wolności. Naród Tatarów krymskich też bardzo kocha wolność" - podkreśla.

Adżymambetow przyznaje, że niezależna Ukraina nie zwracała na potrzeby krymskich Tatarów należytej uwagi, co wiązało się z tym, że po rozpadzie ZSRR jako jedyne postsowieckie państwo stanęła wobec problemu zapewnienia im warunków do życia po powrocie z przesiedlenia. Nie poświęcała im także należytej uwagi w kwestiach niewymagających wydatków finansowych, "takich jak powrót do toponimiki Krymu czy udostępnianie gruntu pod budowę prywatnych domów" - uważa.

Wskazuje, że w tym roku na w budżecie państwowym na zabezpieczenie socjalne Tatarów krymskich zaplanowano tylko 5 mln hrywien (1,6 mln zł). "Dla porównania: żeby wykończyć szkołę, której budynek już stoi, potrzeba około 30 mln. To liczby niewspółmierne. A tymczasem krymscy Tatarzy to praktycznie jedyni obywatele Ukrainy, którzy bronią na Krymie interesów niezależnej Ukrainy i jej terytorialnej integralności" - mówi.

"Jednakże krymscy Tatarzy zawsze czuli się i nadal czują się na Ukrainie wolni. Nigdy nie byli prześladowani, mogli spokojnie modlić się w meczetach i mówić w swoim języku" - podkreślił. Za absurd uważa twierdzenia, jakoby prawa językowe rosyjskojęzycznej ludności miały być na Ukrainie ograniczanie. "Krymscy Tatarzy mówią po rosyjsku i w kioskach z gazetami nie można znaleźć praktycznie żadnego ukraińskojęzycznego wydania - niestety, bo jeśli ktoś ma ochotę poczytać o ukraińskiej muzyce, to nie ma gdzie" - zaznaczył.

Jak wskazuje, krymscy Tatarzy nawet nie biorą pod uwagę przyłączenia Krymu do Rosji. "Gdyby doszło dziś do czego tak niewyobrażalnego, można by postawić krzyżyk na całym prawie międzynarodowym - jutro Niemcy mogliby wysuwać roszczenia wobec Królewca, Polska do zachodnich obwodów Ukrainy, Ukraina do zachodnich regionów Rosji. Wtedy można by już mówić o trzeciej wojnie światowej" - mówi.

Adżymambetow wyraził nadzieję, że społeczność międzynarodowa podejmie "wszystkie możliwe i niemożliwe kroki", żeby ochronić prawo międzynarodowe, bo nie można z niego zrezygnować "za sprawą jednego działania jakiegoś tyrana z sąsiedniego państwa".

Pytany, jak Tatarzy krymscy zamierzają walczyć o pozostanie w składzie Ukrainy, odpowiada: "Ukraińska armia pokazała bardzo dobry przykład. Można walczyć bez broni". I powołuje się na przykład pułkownika Julija Mamczura, szefa Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego sił zbrojnych Ukrainy, którym podlega kontrolowane obecnie przez Rosjan lotnisko wojskowe w Belbeku.

Mamczur stał się sławny dzięki temu, że z grupą 50 nieuzbrojonych podwładnych podszedł, śpiewając ukraiński hymn państwowy, do Rosjan i zażądał dopuszczenia ukraińskich żołnierzy do ich miejsc pracy. Rosjanie zaczęli od strzałów ostrzegawczych, ale potem zgodzili się na negocjacje i ostatecznie wpuścili do bazy około 10 ukraińskich żołnierzy.

"Wierzymy, że ludzie, którzy niosą pokój, zawsze zdołają zwyciężyć" - podsumował Adżymambetow.

Według danych Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy z 1 listopada 2013 roku 58,5 proc. z 2 mln mieszkańców Krymu to Rosjanie, 24,3 proc. - Ukraińcy, 12,1 proc. - krymscy Tatarzy, 1,4 proc. - Białorusini, 1,1 proc. - Ormianie, i 2,6 proc. - przedstawiciele innych narodów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
wiecej »