Zobacz czapy na Marsie

W kwietniu będą panowały bardzo dobre warunki do obserwacji Marsa, Saturna, Ceres i Westy. Używając teleskopu, będzie można zobaczyć czapy suchego lodu na biegunach Czerwonej Planety.

"Kwiecień to dokonały czas do podziwiania Marsa, bo opozycja tej planety przypada na dzień 8 kwietnia. Czerwona Planeta osiąga jasność -1,5 magnitudo, a więc staje się odrobinę jaśniejsza od najjaśniejszej gwiazdy naszego nieba, czyli Syriusza. Marsa widać przez całą noc w konstelacji Panny. Warto skierować na niego teleskop, bo duża średnica tarczy pozwala dojrzeć jej szczegóły np. czapę polarną" - mówi PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Po równonocy wiosennej dnia przybywa coraz szybciej. 1 kwietnia w Warszawie Słońce wzeszło o godzinie 6.11, a zaszło o 19.10. Pod sam koniec miesiąca wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o 5.08, a zachód o 20.00. W kwietniu Słońce wstępuje w znak Byka.

Wenus świeci jako Gwiazda Poranna w konstelacji Wodnika. "Godzinę przed wschodem Słońca odnajdziemy ją niziutko, bo niespełna pięć stopni nad wschodnim horyzontem" - opisuje Olech.

Warunki do obserwacji Jowisza powoli zaczynają się pogarszać. Planetę widać już tylko w pierwszej połowie nocy. Wciąż świeci ona w konstelacji Bliźniąt, a jej blask sięga -2,0 magnitudo.

Przez prawie całą noc można podziwiać Saturna, którego widać w konstelacji Panny. Świeci on z jasnością porównywalną do najjaśniejszych gwiazd na niebie (0,2 magnitudo).

Merkury, Uran i Neptun znajdują się na niebie stosunkowo blisko Słońca, przez co ich obserwacje w kwietniu są albo bardzo trudne, albo niemożliwe.

"Dysponując sporym teleskopem amatorskim, możemy pokusić się o poranne obserwacje planety karłowatej - Plutona. Warunki takiej obserwacji nie są jednak łatwe, bo wznosi się on około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Inna planeta karłowata, czyli Ceres w kwietniu przebywa w opozycji, przez co warunki do jej obserwacji są bardzo dobre. Odnajdziemy ją w konstelacji Panny, a jej blask wynosi około 7,0 magnitudo, co oznacza, że dojrzymy ją przez małą lornetkę" - dodaje astronom.

W kwietniu w opozycji znajduje się także planetoida Westa. Świeci ona na niebie w odległości kilku stopni od Ceres i jest od niej jaśniejsza. Doświadczeni obserwatorzy, w dobrych warunkach, są w stanie dojrzeć ją gołym okiem.

W dniach 16-25 kwietnia możemy zaobserwować meteory z roju Lirydów, które utworzone zostały przez kometę C/1861 G1 Thatcher. Radiant roju, czyli miejsce, z którego zdają się wybiegać meteory, leży na granicy konstelacji Lutni oraz Herkulesa i wznosi się wysoko nad horyzont dopiero w drugiej połowie nocy. Moment tegorocznego maksimum przypada na 22 kwietnia około godziny 20 naszego czasu. W obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się w ostatniej kwadrze.

Kolejność faz Księżyca jest w kwietniu następująca: pierwsza kwadra - 7 IV o godz. 10.31, pełnia - 15 IV o godz. 9.43, ostatnia kwadra - 22 IV o godz. 9.52 i nów - 29 IV o godz. 8.14. Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 23 kwietnia o godzinie 2.20, a najdalej - 8 kwietnia o godzinie 16.52.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ASTRONOMIA, NAUKA

 • marek
  02.04.2014 12:58
  Nie ma żadnego Marsa, Plutona, czarnych dziur, antymaterii i innego badziewia. Wszystkie zdjęcia rzekomych powierzchni planet i krążących po orbicie satelit, które publikuje NASA, to kłamstwo. Proszę poszperać wśród filmików na youtube, gdzie wiele jest analiz transmisji ze stacji ISS. To jedna wielka mistyfikacja. Lotów na księżyc w latach 1968-1972 też nie było. Zastanawialiście się państwo dlaczego przez ostatnie 42 lata nie było żadnych lotów na księżyc? A przecież technika ogromny poczyniła postęp. Robią z nas idiotów, półmózgów.
  Ziemia jest płaska jak stół, drodzy państwo. Oto prawda, przewijająca się na kartach Pisma Świętego zresztą.
 • FZjjlTRLD
  27.10.2015 10:19
  czasami tak jest, że trzeba zakończyć dzień wyjąc w sufit. Po protsu tak trzeba i już, bo inaczej następny dzień nie będzie tym spokojniejszym i lepszym
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  5°C Sobota
  noc
  2°C Sobota
  rano
  9°C Sobota
  dzień
  10°C Sobota
  wieczór
  wiecej »