Rusza odbudowa "Tęczy" na pl. Zbawiciela w Warszawie - ma ona stanąć tam ponownie 1 maja, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do UE. Wcześniej, od 10 do 13 kwietnia, w stołecznej Zachęcie odbędą się warsztaty, podczas których przygotowanych zostanie 22 tys. sztucznych kwiatów.
Weźmie w nich udział autorka instalacji Julita Wójcik. Organizatorem spotkań jest Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego "Tęcza".
Kwiaty przygotowane podczas warsztatów będą mocowane na stalowej instalacji po 23 kwietnia. Właściciel instalacji Instytut Adama Mickiewicza ma podpisaną umowę z miastem na eksponowanie "Tęczy" na pl. Zbawiciela do końca 2015 r.
Barwna instalacja ze sztucznych kwiatów w kolorach tęczy została spalona 11 listopada ub.r. podczas Marszu Niepodległości. To nie pierwsze podpalenie w historii "Tęczy" na pl. Zbawiciela w Warszawie - po poprzednim spaleniu tęcza została naprawiona i powróciła na plac zaledwie kilka dni przed Świętem Niepodległości.
"Tęcza" stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. jest kojarzona ze środowiskiem lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych, którego symbolem jest tęczowa flaga. Jej wartość Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.