Do 23 kwietnia w poewangelickim kościele w Zawoni można obejrzeć wystawę sztandarów z kopiami "Golgoty Jasnogórskiej" Jerzego Dudy-Gracza.
Kopie malowideł, które jako dar wotywny artysty w 2001 r. trafiły do paulińskiego sanktuarium w Częstochowie, umieszczone na 6,5-metrowych sztandarach, zawisły na ścianach zabytkowej świątyni. 18 znakomitych dzieł opatrzono modlitwami bł. ks. Gerharda Hirschfeldera i komentarzami malarza. W ten sposób powstała wyjątkowa Droga Krzyżowa, towarzysząca dwom koncertom pasyjnym „Stabat Mater”. 12 i 13 kwietnia w niewielkiej podwrocławskiej miejscowości wybrzmiały utwory Giovanniego Battisty Pergolesiego, Antonia Vivaldiego, Tadeusza Bairda, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara w wykonaniu orkiestry uczniów Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie pod dyrekcją Grzegorza Brajnera, z udziałem solistek: Joanny Radziszewskiej, Magdy Niedbałej i Marcjanny Myrlak. Całość poprowadził Jacek Wolański.
ks. Jakub Łukowski /GN Agata Duda-Gracz
Wśród gości honorowych wydarzenia znalazły się Wilma Duda-Gracz, żona zmarłego w 2004 r. artysty, oraz jego córka Agata. - Na tej Drodze Krzyżowej jest moja mama, jestem ja, a także lęki mojego taty, jego miłość do kraju, w którym się wychował, jego wadzenie się z Bogiem - mówiła ze wzruszeniem A. Duda-Gracz, która również wyraziła przekonanie, że jej ojciec ucieszyłby się z formy i miejsca prezentacji jego dzieł.
- Jesteśmy wdzięczni rodzinie artysty i klasztorowi jasnogórskiemu za umożliwienie organizacji tej wystawy - mówił Robert Borczyk, wójt Zawoni, witając przybyłych na koncert. Samorządowiec dodał, że jego gmina, choć niewielka, nie unika ambitnych przedsięwzięć.
- Rodzina artysty bardzo pozytywnie odniosła się do naszego pomysłu już na etapie projektu. Jesteśmy wdzięczni także o. Janowi Golonce z Jasnej Góry, z którym konsultowaliśmy się, przygotowując wystawę - mówi Ryszard Gil ze Stowarzyszenia św. Magdaleny, które podjęło się zadania przywrócenia do życia poewangelickiej świątyni. Dawne miejsce modlitwy, zamieniane swego czasu w magazyn i halę sportową, dzięki podjętym niespełna rok temu działaniom grupy zapaleńców przeobraża się w coraz prężniej działające centrum kultury, nazwane „świątynią artystów”.
Stowarzyszenie podejmuje również szereg inicjatyw kulturalnych we współpracy z proboszczem zawońskiej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej ks. Waldemarem Kontkiem. Na 27 kwietnia w kościele parafialnym zaplanowano koncert dziękczynny z okazji kanonizacji Jana Pawła II, a w ramach cyklu koncertów „Solo Festiwal” w tym roku mieszkańcy Zawoni mogli posłuchać muzyki chińskiej w wykonaniu Anny Krysztofiak oraz delektować się brzmieniem „Anielskich smyczków” podczas koncertu na instrumentach dawnych Anny Śliwy.
Z kolei z postacią beatyfikowanego w 2010 r. ks. Gerharda Hirschfeldera autorzy zawońskiej Drogi Krzyżowej zetknęli się podczas prac nad projektem Rowerowej Drogi Krzyżowej, która powstaje w okolicach Trzebnicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.