Tusk: Polska wspiera Czarnogórę

Polska wspiera Czarnogórę w dążeniu do przystąpienia do UE i NATO - zadeklarował we wtorek premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Czarnogóry Milo Djukanoviciem.

Podczas konferencji prasowej obaj politycy zgodzili się, że relacje między Polską a Czarnogórą są bardzo dobre. Jak zaznaczył Djukanović spotkanie "dało nowy impuls do dobrej współpracy między naszymi krajami".

Tusk mówił, że Polska wysoko ocenia stan negocjacji Czarnogóry z UE. Jego zdaniem państwo to jest przykładem narodowego konsensusu ws. integracji europejskiej. Zaznaczył, że Polska popiera wysiłki Czarnogóry zmierzające do członkostwa w Unii.

Podkreślił również, że "Bałkany wcześniej czy później powinny być w całości zintegrowane ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi". Zadeklarował, że Polska jest orędownikiem rozszerzenia NATO o kolejne kraje m.in. z regionu Bałkanów.

"Z przyjemnością mogę powiedzieć, że Polskę i Czarnogórę łączą tradycyjnie przyjazne stosunki i podobne cele na przyszłość. Chcielibyśmy budować zjednoczoną Europę, chcemy wzmacniać wspólnotę euroazjatycką" - powiedział Djukanović.

Polski premier zwrócił też m.in. uwagę na wzrost poziomu wymiany handlowej między Polską a Czarnogórą. W 2013 roku wyniósł ponad 20 proc. Dodał, że Czarnogóra jest coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznych wypraw Polaków.

Tusk zaznaczył ponadto, że stanowisko obu krajów kryzysu ukraińskiego jest "tożsamy".

Premier Czarnogóry ma wziąć udział w corocznym spotkaniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, które w środę odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Udział w spotkaniu zapowiedziało około 2,5 tys. uczestników. Wśród nich są przedstawiciele rządów i banków centralnych, ekonomiści, przedstawiciele rynków finansowych, biznesmeni i inwestorzy. Polskę będą reprezentować m.in. były premier Jan Krzysztof Bielecki, minister finansów Mateusz Szczurek, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, była prezes Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Głównym tematem spotkania będzie analiza zmian gospodarczych w Europie Środkowej i Wschodniej, które nastąpiły po upadku żelaznej kurtyny.

W czerwcu 2012 r. UE formalnie otworzyła negocjacje akcesyjne z Czarnogórą. W grudniu 2010 r. ten kraj otrzymał status kandydata. Czarnogóra odłączyła się od Serbii w 2006 r. i uzyskała niepodległość.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Niedziela
dzień
25°C Niedziela
wieczór
22°C Poniedziałek
noc
20°C Poniedziałek
rano
wiecej »