Znak dojrzałości i odmładzania się Kościoła

Pan nie pyta: czy dużo o mnie wiesz, potrafisz się w życiu urządzić albo z kim masz iść dalej. Pyta: czy miłujesz mnie – powiedział do nowo wyświęconych księży bp Jan Kopiec.

Dzisiaj przed południem, 7 czerwca, w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom. – Taki dzień jak dzisiejszy jest znakiem dojrzałości i ustawicznego odmładzania się wspólnoty Kościoła. Każde święcenia prezbiteratu to znak, że nie zabraknie tych, którzy włączeni zostali do przekazywania Bożych prawd dla dobra nas wszystkich – powiedział biskup gliwicki.

W uroczystości uczestniczyli bliscy nowo wyświęconych księży, krewni, znajomi i wierni parafii, z których pochodzą. Eucharystię koncelebrowali biskupi Jan Kopiec, Gerard Kusz i Jan Wieczorek, rektor i wychowawcy seminaryjni, proboszczowie parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy i wielu księży diecezji gliwickiej.

Bp Jan Kopiec zauważył, że radość tego dnia wzmacnia niedawna kanonizacja dwóch papieży, który poświęcili swoje życie dla Kościoła – świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. Zachęcał nowo wyświęconych księży do powracania i rozważania tekstów czytań przeżywanej liturgii. – Mając przed oczyma proroka Jeremiasza, proroka czasów trudnych. Który wzbraniał się, bo jak mówić do ludu, który nie chce słuchać Bożych prawd. A jak dziś stanąć i powiedzieć: objawiam wam radość, głoszę wam słowo Pana, który chce, aby nikt z ludzi nie zginął. Jak dzisiaj głosić – pytał biskup gliwicki. – Jeremiaszowi Pan powie bardzo prosto: idź, to Ja daję ci słowo. Idź i głoś, a Ja będę z tobą – dodał.

Nawiązał też do sceny nad jeziorem Tyberiadzkim, kiedy Pan pyta Piotra: czy miłujesz mnie. – Nie pyta: czy dużo o mnie wiesz, czy potrafisz się w życiu urządzić, czy wiesz, z kim iść dalej. Tylko: czy miłujesz mnie – zauważył bp Jan Kopiec. Ale przypomniał też, że w powołaniu przychodzą chwile próby, odejścia od siły i prawdy tej odpowiedzi. – Zastanawiamy się, gdzie jest ten moment, kiedy zaczyna się to chwiać. Kiedy „idź, głoś moje słowo” przechodzi w słowo człowieka i to jego mądrość zaczyna dominować. Kiedy „Piotrze, czy miłujesz mnie” zaczyna się zmieniać w „ja jestem godny szacunku, aby mnie wszyscy słuchali”. Wtedy szczególnie nie można zapomnieć, że to Pan Bóg daje swoje słowo i swoją moc. I zaprasza do pełnej miłości z sobą – przestrzegał bp Kopiec.

Nowi kapłani diecezji gliwickiej to: Wojciech Babiak z parafii św. Józefa w Zabrzu, Sebastian Binkowski z parafii św. Barbary w Bytomiu, Paweł Kowalik z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowskich Górach Strzybnicy, Piotr Sękowski z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach,  Michał Wieczorek z parafii Dobrego Pasterza w Bytomiu Karbiu, Adrian Ziaja z parafii św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach i Michał Zurzycki z parafii św. Michała Archanioła w Żernicy.

Znak dojrzałości i odmładzania się Kościoła   Grzegorz Łańcucki Nowo wyświęceni księża z biskupami Janem Kopcem, Gerardem Kuszem i Janem Wieczorkiem


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Niedziela
noc
8°C Niedziela
rano
12°C Niedziela
dzień
12°C Niedziela
wieczór
wiecej »