Episkopat popiera "Deklarację wiary"

"Z niepokojem obserwujemy przejawy agresji słownej wobec przedstawicieli służby zdrowia, którzy złożyli swój podpis pod »Deklaracją wiary«” – napisał w wydanym dziś oświadczeniu Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Dokument podpisany przez bp. Stefana Regmunta, przewodniczącego zespołu, i ks. prof. dr. hab. Stanisława Warzeszaka, krajowego duszpasterza służby zdrowia i chorych, wyraża poparcie dla inicjatywy dr Wandy Półtawskiej.

"Szczególne zdziwienie musi budzić fakt, że według krytyków deklaracji w kraju demokratycznym obywatel nie może mieć innych poglądów niż te, które narzuca obowiązująca poprawność" - piszą sygnatariusze oświadczenia. Przypominają, że odmawianie lekarzom prawa do postępowania zgodnie z ich sumieniem podważa podstawowe swobody obywatelskie, zwłaszcza konstytucyjne prawo do wolności sumienia i przekonań religijnych.

"Nie można także zapominać, że ograniczanie możliwości kierowania się tymi prawami w życiu osobistym prowadziło w przeszłości do totalitaryzmów" - czytamy w oświadczeniu.

Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych wyraża poparcie dla inicjatywy dr Wandy Półtawskiej i solidarność z lekarzami, którym, jak głosi oświadczenie, "grozi się wyciągnięciem konsekwencji służbowych, ponieważ mają odwagę budować motywację swojej posługi lekarskiej głębiej niż tylko na zwyczajnej deontologii lekarskiej, która zresztą coraz bardziej odstaje od przysięgi Hipokratesa, choćby w tym, co dotyczy bezwarunkowej obrony życia ludzkiego".

Zespół KEP przypomina, że „Deklaracja wiary” powstała w nawiązaniu do osoby i nauczania Jana Pawła II, "którego humanizm podziwia cała ludzkość". Wskazuje, że "humanizm ten wyrasta z głębokiej wiary i religijnego spojrzenia na człowieka, na jego życie i śmierć".

Sygnatariusze oświadczenia oceniają ataki stawiane katolickim lekarzom jako absurdalne. "Wydaje się paradoksem twierdzenie, że lekarz podpisujący „Deklarację wiary” może narazić pacjenta na utratę zdrowia lub życia, gdy tymczasem deklaracja ta broni prawa lekarza do odmowy działań mających na celu terminację życia (np. aborcji)" - pisze Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. - Nie należy więc tworzyć fałszywego obrazu zachowań ludzi wierzących, opisując ich działania w kategoriach kryminalnych, gdy tymczasem oni sami stają się ofiarami gry interesów" - dodaje.

Zespół KEP zwraca się do władz publicznych i środowisk opiniotwórczych "o uszanowanie przekonań osobistych pracowników służby zdrowia i przeciwdziałanie agresji medialnej i naciskowi dyscyplinarnemu, które stają się współczesną formą prześladowań na tle religijnym".

Autorzy oświadczenia wyrażają nadzieję, że ich stanowisko spotka się ze zrozumieniem różnych gremiów społecznych i politycznych.

W sprawie "Deklaracji wiary" wypowiadał się niedawno m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak. „Trzeba tu jasno powiedzieć, że deklaracja wiary nie jest i nie będzie nigdy interpretowana jako odmowa pomocy w nagłym wypadku, w sytuacji, gdy życie jest zagrożone. Nie ma na ten temat żadnej dyskusji. Bronimy życia od poczęcia do naturalnej śmierci” – mówił.

Przypomnijmy, że opracowaną przez dr Wandę Półtawską "Deklarację wiary" poparło już ponad 3 tys. lekarzy. Nawiązując do tego dokumentu, znana lekarka i współpracowniczka Jana Pawła II opowiedziała się za analogiczną deklaracją polityków. Jej zdaniem powinna ona polegać na "zgłaszaniu i popieraniu konkretnych projektów ustaw odbudowujących w naszym porządku prawnym moralny fundament naszej cywilizacji".

W liście datowanym na 5 czerwca współpracowniczka Jana Pawła II zwraca się z prośbą do wszystkich senatorów, szefów partii i klubów parlamentarnych o poparcie tej inicjatywy. "Sprawa, której dotyczy projekt, jest jednym z wielu postulatów środowisk lekarskich popierających deklarację wiary. Będziemy wdzięczni za przyczynienie się do jego wykonania tak, by za nim mogły pójść kolejne" – pisze dr Półtawska.

Inicjatorem stosownych zmian w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty jest senator PiS Kazimierz Jaworski. Jego zdaniem dotychczasowy zapis jest nielogiczny. "Lekarz, który sam nie chce zabijać, musi przyczynić się do popełnienia czynu niemoralnego, dopomagając w uśmierceniu dziecka. Z moralnego punktu widzenia, tak czy inaczej, musi być to kwalifikowane jako współudział" – zwraca uwagę senator.

«« | « | 1 | » | »»
 • buhhaha
  09.06.2014 14:26
  przecież dla kościoła to problem kobiety, bo reszta ja ma głębokie w dup***, a tym bardziej kościół
 • gosciówa41
  09.06.2014 14:43
  ;Z niepokojem obserwujemy przejawy agresji słownej wobec przedstawicieli Służby Zdrowia, którzy złożyli swój podpis pod „Deklaracją wiary” – napisał w wydanym dziś oświadczeniu Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.'
  Niech sobie zakoncza ten celibat który kosciol narzucil a niektórzy ksiezulkowie maja dzieci kochanki zamiast zalozyc normalne rodziny i zyc jak normalni ludzie placac podatki a posluge boza w nidziele odbebnic według wyuczonego zawodu księdza dl ludzi za darmo i nic w zamian nie rzadac od wiernych.Mam propozycje dla takiego lekarza niech idzie leczyc zwierzęta a nie ludzi a kler niech pilnuje swojego dobytku a nie wyciąga rece po więcej już tak zeruja na ludziach jak pasożyty.Proponuje kobietom którym lekarz odmowil aborcji a jest zagrozenie zycia isc do ksiezulka on jej pomoze i ja z tego uleczy!!!
 • KARO
  09.06.2014 14:54
  Episkopat to niech się zajmie pedofilią wśród księży bo tego co raz więcej.To jest Wasz problem a nie aborcja. Odzywają się Ci co nie rodzą dzieci. A lekarz który odmówił aborcji kobiecie w której płodzie wykryto tyle wad niech zmieni zawód.
 • Antoni
  09.06.2014 17:43
  Wolę wiedzieć u kogo się lęczę. Dyskomfortem jest niewiedza, czy lekarz nie ma na rękach krwi niewinnych dzieci.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  7°C Wtorek
  noc
  wiecej »