Nie wolno nam porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy, jakiej ze strony niektórych kapłanów i zakonników doznało wielu młodych - mówił w piątek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Kardynał przewodniczył mszy odprawionej dla uczestników międzynarodowej konferencji poświęconej wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich w Kościele. Jak mówił metropolita krakowski, chodzi "o rozumienie tego szczególnego zła, by stawić mu czoła w sposób jasny i bez wahań".
"Zło popełniane przez niektórych powraca do nas nieufnością i podejrzliwością" - powiedział w homilii kard. Dziwisz.
"Oczyszczenie nie jest proste ani bezbolesne. Nie wolno nam jednak porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy, jakiej ze strony niektórych kapłanów i zakonników doznało wielu młodych" - mówił. "Nie wolno nam pocieszać się tym, że procent księży winnych wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży nie jest wyższy od tego w innych, podobnych kategoriach zawodowych" - podkreślił.
"Nie wolno też przedstawiać tej dewiacji, jakby to była nikczemność typowa dla katolicyzmu. Przyjąć trud i ból oczyszczenia i czynić wszystko, co możliwe, by takie sytuacje się nie powtórzyły, to ewangeliczna droga Kościoła przypomniana przez Benedykta XVI. Innej drogi nie ma" - zaznaczył kard. Dziwisz.
Dwudniowa konferencja pomyślana jest jako szkolenie dla przedstawicieli różnych środowisk Kościoła. Zaplanowano m.in. referaty na temat sprawców przestępczości seksualnej wobec dzieci i uwarunkowań sprzyjających pedofilii w Kościele. Podczas konferencji będzie też mowa, jak z pedofilią wśród duchownych poradziły sobie inne kraje np. Irlandia czy USA.
Media nie mogą śledzić obrad.
Najważniejszym wydarzeniem konferencji ma być liturgia pokutna - akt skruchy za grzechy pedofilii w Kościele. Przewodniczył jej będzie biskup płocki Piotr Libera, a wezmą w niej udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i inni biskupi. Nabożeństwo, które w piątek wieczorem zostanie odprawione w bazylice oo. Jezuitów jest wzorowane na liturgii sprawowanej w Watykanie w 2012 r.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.