Warszawa przeciw "Golgota Picnic"

Kościół warszawski protestuje przeciwko pokazowi kontrowersyjnej sztuki. Kurie biskupie proszą o opamiętanie i zapowiadają modlitwy ekspiacyjne.

Kuria warszawska wydała oświadczenie, w którym podkreśla, że sztuka, której zapis wideo w piątek ma być pokazany w Warszawie, narusza prawo do poszanowania wiary i religii. "W związku z zamiarem zaprezentowania kontrowersyjnej sztuki pt. <Golgota Picnic> autorstwa Rodriga Garcii, Kuria Metropolitalna Warszawska solidaryzuje się z diecezjami w Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie oraz wszystkimi osobami, które wyrażają słuszny i zrozumiały sprzeciw wobec kolejnego przykładu przekroczenia granic artystycznego wyrazu. Wyrażamy zaniepokojenie przede wszystkim z powodu prób naruszania wrażliwości chrześcijan, dla których męka i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to najważniejsze wydarzenia ich wiary. Artyści są tego świadomi i tym bardziej powinni uszanować to, co dla chrześcijan jest najcenniejsze. Sprzeciw budzą również próby naruszenia godności człowieka. Jej poszanowanie i ochrona są wspólnym zadaniem zarówno Kościoła i każdej religii, jak też kultury. Niestety, przyzwyczajamy się do nieustannego przekraczania granic dobrego smaku i podstawowych norm życia obyczajowego w sferze kultury i sztuki. Rozumiejąc prawo artystów do wolnego wyrażania własnych poglądów, apelujemy, by mieli oni świadomość, że posługiwanie się symbolami religijnymi w takim kontekście wywołuje słuszny sprzeciw społeczny. Niezależnie od tego, jak rozstrzygnie się kwestia wystawienia spektaklu w Warszawie, przypominamy, że każdy powinien zdecydować o swojej postawie słuchając wskazań prawego sumienia" - czytamy na stronie kurii warszawskiej w oświadczeniu podpisanym przez ks. Przemysława Śliwińskiego, rzecznika kard. Kazimierza Nycza.

Kuria warszawsko-praska z kolei wzywa do modlitw ekspiacyjnych za za profanację Męki Chrystusa w bluźnierczym spektaklu.

"W związku z wystawianiem oraz publicznym czytaniem scenariusza bluźnierczego spektaklu „Golgota Picnic” w wielu miastach Polski, które zaplanowano na 27 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, zachęcamy do modlitwy ekspiacyjnej za zniewagę Jezusa Chrystusa".

Kuria praska przypomina list, jaki do organizatorów Malta Festival”, podczas którego miał zostać wystawiony spektakl, skierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. "Przedstawienie to w opinii wielu osób jest wyjątkowo ordynarnym przedsięwzięciem. Ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego”. 

Poznański pokaz obrazoburczego spektaklu „Golgota Picnic” odwołano, ale natychmiast rozpoczęto akcję promocyjną bluźnierczej sztuki w skali całego kraju. Projekcje spektaklu, czytanie jego scenariusza oraz wystawienie sztuki na deskach poszczególnych teatrów ma odbyć się m.in. w Warszawie, Krakowie, Wałbrzychu czy Wrocławiu.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
5°C Czwartek
wieczór
2°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
6°C Piątek
dzień
wiecej »